CHP Buca Kadın Kolları Başkanı: Ortak paydada buluşulmalı

  • 09:02 4 Nisan 2018
  • Güncel
İZMİR - AKP'nin kadınları sosyal yaşamadan tamamen soyutlama çabasında olduğunu belirten CHP Buca Kadın Kolları Başkanı Hülya Altun, kadınların ortak paydada buluşması gerektiğine işaret etti. 
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 28 Mart günü yapılan Çanakkale Anması'nda kadın oyuncular, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın talimatı ile sahneye alınmamıştı. Olayın duyulması ardından kadın oyuncular başta olmak üzere her kesimden Meclis başkanına tepkiler çığ gibi gelmiş, dün de kadınlar Kenter Tiyatrosu'nda tiyatro oyunlarında geçen yüz repliği sahnede okuyarak, "Her yerdeyiz, sahnedeyiz, oh" şeklinde cevap vermişti.  
 
'AKP kadınları sosyal alandan tamamen yok etme çabasında'
 
CHP Buca Kadın Kolları Başkanı Hülya Altun TBMM'de kadınların sahneye çıkarılmamasına olan tepkisini dile getirdi. Hülya, kadınların siyaset ayrımı yapmaksızın birlikte hareket etmelerinden yana olduğunu belirterek, AKP'nin iktidarda olduğu son 17 yılda kadın kazanımlarını bir bir yok etme çabasında olduğunu söyledi. Hülya, AKP'nin kadınları sosyal alandan tamamen yok etme çabasında olduğunu belirterek, "Biz kadını eve yatak odası ve mutfak üçgenine kapatmaya yönelik çabaları olduğunu düşünüyoruz. Bunun siyasi partiler üzeri bir durum olduğunu düşünüyoruz. CHP'nin tüm kadın kolları olarak, bizler Buca CHP Kadın Kolu olarak da önemli olanın siyasi bakış açıları ya da hangi partiye hangi kadının oy vermiş olduğu değil, kadın olma ortaklığımız üzerinden birlikte hareket etme noktasında hangi düşünceye hangi siyasi yapıya anarşistler dediniz diğer siyasi partiler dediniz hiç fark etmez kadın olma asgari müştereği bizim ortak hareket etmemiz için yeterli bir sebeptir" dedi.
 
'Kadınız her yerdeyiz, size ne'
 
Geleceği kadınların ördüğünü ifade eden Hülya, şöyle konuştu: "Doğurduğumuz çocukları büyüterek yarınlarımızı biz örüyoruz. Bizim verdiğimiz eğitimle bizi yönetmelerini sağlıyoruz. Kadının varlığının ve yerinin tartışılmaması gereken bir yüzyılda ve coğrafyada 99 yıl önce sahneye çıkmış bir Türk kadınının olduğu bir cumhuriyet rejiminde Türk kadınının veya Türkiyeli sanatçı kadının sahnede olması sporda olması, alanda sokakta, fabrikada olması engellenemez. Engellenmesine izin vermeyeceğiz. Kadınız her yerdeyiz size ne?" 
 
'Barış ancak kadınların ortak hareketi ile sağlanacak'
 
Kadına yönelik bu tür saldırıların eril ve militarist savaş zihniyeti ile bağlantısına dair sorumuza ise Hülya, "Eğer bir gün gerçekte, gönüllerde, yüreklerde ve beyinlerde bir barış yaşanacaksa ancak kadınların ortak hareketi ile ancak kadınlarla mümkün olacak" diye belirtti.