'Kadın sinemacılar köşeleri erkeklere bırakmamalı'

  • 09:03 4 Nisan 2018
  • Kültür Sanat
İZMİR - Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali koordinatörlerinden Melek Özman, hala erkek egemenliğinin hakim olduğu sinemada, kadınların "köşeleri bırakmaması" gerektiğini belirterek, "Her koşulda ve her şeye rağmen film yapmaya devam edeceğiz" dedi. 
 
16'ıncı Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 30 Mart-1 Nisan tarihleri arasında İzmir'de izleyicilerle buluştu. Her yıl büyük bir ilgiyle takip edilen festival, kadın ve sanat düşmanı politikalara rağmen kadınları bir araya getiriyor. Festivalin koordinatörlerinden Melek Özman, festivalin her koşulda kadınların kendini ifade etmesine, deneyimlerini aktarmasına olanak sağladığını belirtti. İktidarların dünyada zaten herkesin kendini ifade etmemesi üzerine kurulduğunu söyleyen Melek "Hepimizin söylediği ilk cümle aynı olsun diye uğraşır ama hiçbirimizin söyleyeceği cümle aynı olamaz. Biz bu farklı cümleler kurma özgürlüğünü seviyoruz. Kadın filmleri festivalinde de dünyanın her yerinden kadınların deneyimleri, ürettikleri geliyor. Binlerce kadın filmi geliyor ve binlerce kadınla buluşmuş oluyoruz" dedi.
 
'Temayı kadınların refleksleri belirliyor'
 
Filmmor ekibi olarak her yıl festivalde bir tema belirlediklerini ve bunu da dünyanın dört bir tarafından gelen filmlerin ve kadınların reflekslerinin yönlendirdiğini ifade eden Melek, Türkiye'deki sinemacılar olarak her koşulda ve her şeye rağmen film yapmaya devam edeceklerini kaydetti. 
Sinemaların kapandığı ve salonların güvende olmadığı bir süreçte Filmmor'un tek salonda filmleri göstermek zorunda kaldığını söyleyen Melek, festivale sığabilecek kadar film gösterebildiklerini belirtti. Yılda 300 - 400 civarında film başvurusundan her yıl tematik seçkiler yaptıklarını söyleyen Melek "Eskiden daha çok seçerdik bir 'tematik filmler' yapma söz konusuydu. Şimdilerde çok fazla film seçme söz konusu değil. Kısa filmler animasyonlar bize geliyor pozitif ayrımcılık yapıyoruz" dedi.
 
'Kürt kadın sinemacılar alanı erkeklere bırakmamalı'
 
Filmmor'un 'kadınların üzerinde' bir yerde olmadığını, kadınların katkısı ve iradesi ile şekillendiğini ifade eden Melek, Filmmor ekibinin mecburen bir seçkide bulunduğunu belirtti. Feminizm köşeli ve kurallı olmadığını belirten Melek, seçkilerde yine de anti feminist yaklaşımlara yer vermediklerini de vurguladı. Festivalde yalnızca bir tane kısa metrajlı Mizgin Müjde Arslan'ın çektiği Kürtçe 'Arin' filmi yer alırken, Melek, Kürt sinemasında da Türk sinemasında da erkek egemenliğinin hakim olduğunu belirtti. Melek, "Sinema gücü elinde bulunduranların elinde. 'Uygun' ten renginde olanlar, uygun cinsel yönelimde, renkte olanlar yani dünyada egemen olanlar bunu yaparlar. Türkiye'de de uzun yıllar 'Türk Sineması' denen herkesin sinema yaptığı bir alan. Aynı özellikleri Kürt sineması da taşıyor. Yine çok erkek bir sinema. Bunun içinde üreten, çok umut veren, hepimizin heyecanla beklediği kadın yönetmenler var. Kürt sineması tartışılan bir panel görüyorum, 3 erkek tartışıyor. Ama Kürt sinemasında birçok kadın yönetmen var. Üretiyorlar onların da köşeleri var. Bizim yaptığımız hataları yapmaması, köşeleri bırakmaması gerekiyor" dedi.