'Haber alma hakkı için birlikte mücadele edilmeli’

  • 10:29 4 Nisan 2018
  • Güncel
İZMİR - Özgürlükçü Demokrasi gazetesine kayyım atanmasını değerlendiren gazeteci Dilek Omaklılar ve CHP Karşıyaka Kadın Kolları Başkanı Fatoş Erol, halkın haber alma hakkı ve demokrasi için birlikte mücadele edilmesi gerektiğine dikkat çekti. 
 
Kürt basın geleneğinin direnişçi çizgisine yönelik saldırıların son halkası Özgürlükçü Demokrasi gazetesine kayyım atamak oldu. Basın özgürlüğü her geçen gün daha çok darbe alsa da buna karşı tepkiler devam ediyor. 
 
Evrensel Gazetesi İzmir muhabiri Dilek Omaklılar, Özgürlükçü Demokrasi'ye kayyım atanmasıyla halkın haber alma özgürlüğünün gasp edildiğini ancak buna karşı gazetecilerin gerçekleri yazmaya devam edeceğini söyledi. 
 
'Kendi gücümüzü biliyoruz' 
 
Gazetecinin en temel misyonunun haberi en gerçek ve en doğru şekilde halka ulaştırmak olduğunu vurgulayan Dilek, Doğan Medya Grubunun iktidara yakın Demirören grubuna satılmasının ardından Özgürlükçü Demokrasi'ye kayyım atanmasının medyadaki tek sesliliği bir kat daha arttırdığını ifade etti. Dilek, birçok basın aracının mühürlenmesine rağmen gazetecilerin gerçekleri yazmaya devam ettiğini de ekledi. 
 
Seçim öncesi iktidarın medya üzerindeki baskısının “tek parti”, “tek rejim” ve “tek ses”i meşru bir zemin haline getirmenin hazırlığı olduğunu ifade eden Dilek, "Biz geri adım atmayacağız. Her alanda kadınlara, mahalledekilere, işçilere daha çok ulaşmaya çalışacağız. Kendi gücümüzü yadsımıyoruz. Bizim her zaman çıkış olarak gördüğümüz alanlarımız oldu. Yeter ki o gücü o umudu kaybetmeyelim" dedi.
 
'Daha fazla dayanışarak sesimizi duyurabiliriz'
 
İktidarın kayyım atamaları ile kendi çizgisinde durmayanı cezalandırmaya çalıştığını ama bu şekilde  halkın haber alma özgürlüğünün gasp edildiğini belirten Dilek, "Bunu ilk defa yaşamıyoruz elbette ama gazetemizin başlığında da şu vardı 'satın alamadığına el koyuyor.' Bu anlayışla var olan bir iktidar karşımızda. Bir kez daha kabul edilemeyecek bir hukuksuzlukla karşı karşıyayız. Bu noktada biz daha fazla dayanışarak birlikte hareket ederek sesimizi duyurabiliriz" diye konuştu.
 
‘İmkansız değil üstesinden gelebiliriz’
 
CHP Karşıyaka Kadın Kolları Başkanı Buket Fatoş Erol ise, basına sansür uygulanmanın demokrasi olmadığının en açık göstergesi olduğunu vurgulayarak, "Muhalefet maalesef sesini sadece birkaç dakikalık sürelerde gösterebiliyor. Bu da çoğunlukla halka yansımıyor. Dolayısıyla ben önümüzdeki süreçlerde sokak eylemlerinde birebir halka giderek kendimizi anlatmamızın gerektiğine inanıyorum" dedi. 
 
Gündemin sürekli değiştiğine ve bir öncekini gölgelediğine dikkat çeken Fatoş, "Tiyatro, basın,  sanat hepsi aydınlanmanın argümanlarıdır. İnsanları gerçeklerden uzaklaştırarak kendilerini bildikleri usulde dikte ediyorlar, kabul ettirmeye çalışıyorlar. İmkânsız değil çok çalışarak çabalayarak biz bu sürecin üstesinden geliriz" ifadelerini kullandı.