Abluka altındaki Amara’dan seslendi: Dönemin ruhu Kawalaşmaktır

  • 12:15 4 Nisan 2018
  • Güncel
URFA - PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın doğduğu ve günlerdir jandarma ablukası altında bulunan Amara’ya girişlere izin verilmiyor. Köyde tek başına bir açıklamada bulunan Dilek Öcalan, tüm baskılara rağmen dönemin ruhunun Dehaklara karşı Kawalaşmak olduğunu belirterek, “Bu kapsamda Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın doğum günü tüm halklara kutlu olsun” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 69’uncu yaş günü dolayısıyla etkinlik yapılması planlanan Urfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Amara köyünde giriş ve çıkışlar jandarma tarafından kapatıldı. Birçok kentten köydeki kutlama etkinliğine katılmak isteyenlerin engellenmesi üzerine HDP Urfa Milletvekili ve Abdullah Öcalan’ın yeğeni Dilek Öcalan, tek başına basın açıklaması yaptı. Abdullah Öcalan’ın doğduğu evin içerisinde yapılan açıklamayı Dilek’in basın danışmaları görüntüledi.
 
Son bir haftadır köyde bekleyen jandarmanın ablukası devam ederken, köyün yanı sıra Halfeti ilçesi ve Urfa girişinde arama noktaları kurularak yüzlerce kişinin Amara’ya girişi engellendi. Çok sayıda kişi, Urfa il sınırından çevrilirken bazıları da ilçe girişlerinde geri çevrildi. Yine Amara köyü yolu üzerinde bulunan Halfeti ilçesi giriş ve çıkışlarını tutan jandarma ve polis, kütüğünde Halfeti yazmayan hiç kimseyi ilçeye bırakmadı.  Tüm baskı ve engellemelere rağmen 2 gün öncesinden Halfeti ‘ye gelen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, bazı HDP milletvekilleri ve onlarca yurttaşın ise HDP Halfeti İlçe binasındaki bekleyişi devam ediyor. Parti binası ise çok sayıda polis ve zırhlı araçla ablukaya alınırken, bir açıklamanın yapılması bekleniyor. 
 
Dilek Öcalan tek başına köyde açıklama yaptı
 
Amara’da tek başına açıklamada bulunan Dilek, günlerdir köyün abluka altında tutulduğunu belirterek, köye her türlü baskı ve şiddetin uygulandığını kaydetti. Urfa ve diğer illerden gelen yüzlerce insanın kent girişinde engellendiğini hatırlatan Dilek, baskıya rağmen yine Abdullah Öcalan’ın doğum günü için Halfeti ve Urfa’ya gelen Kürt halkına teşekkür etti.
 
 Dilek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bilindiği gibi baskılar o kadar arttıki dün gece içerisinde bulunduğumuz ev jandarma tarafından basıldı. Burada toplam 9 arkadaşımız gözaltına alındı. Ancak tüm baskılara rağmen dönemin ruhu Dehaklara karşı Kawalaşmaktır. Biz her şeye rağmen Abdullah Öcalan’ı sahipleneceğimizi ve bu doğrultuda mücadelemizdeki kararlılığımızı devam edeceğimizi belirtmek isteriz. Bu kapsamda Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın doğum günü tüm halklara kutlu olsun.”
 
 Öte yandan HDP’li vekil ve DTK Eşbaşkanı’nın da aralarında bulunduğu kitlenin Halfeti’deki bekleyişi devam ediyor.