Çocuk evlendirmelere karşı kampanya: Gelin tacı değil, papatya takıyorum

  • 09:06 5 Nisan 2018
  • Güncel

 

Gülistan Azak
 
MALATYA - Çocuk yaşta evlendirilen Kuaför Selda Gündoğan, iş yerinin camına "Bu iş yerinde 18 yaşından küçüklerin saçlarına gelin tacı değil, papatya takıyorum" ve "Çocuk yaşta evlendirmelere hayır" yazılarını asarak duyarlılık kampanyası başlattı. 
 
Kuaför salonu işletmecisi Selda Gündoğan (35), çocuk yaşta evlendirmelere karşı kampanya başlattı. Selda, kampanya çerçevesinde iş yerine "Çocuk yaşta evlendirmelere hayır" ve "Bu iş yerinde 18 yaşından küçüklerin saçlarına gelin tacı değil, papatya takıyorum" yazıları astı. 
 
'Gelin tacı değil papatya takıyorum'
 
Selda, işyerine gelenlerle ise sürekli bu konularda konuşmalar yaparak daha fazla farkındalık yaratmak istediğini belirtiyor. Kendisinin de küçük yaşta evlendirildiğini dile getiren Selda, "Çocuk yaşta evlendirmeler ülkenin en büyük sorunu. Çocuklarımız ne yazık ki hem istismara hem de aileleri tarafından evlendirilmeye maruz bırakılıyor. Benim gibi aile zoru ile evlendirilmek istenen çocukların sesi olmak istiyorum. Çocuk yaşta evlendirmelere karşı özellikle kadınların bir araya gelerek ses çıkarması gerekiyor" diyor.
 
'Çocuklarınıza gelinlik veya benzeri kıyafetler giydirmeyin'
 
Düğün veya benzeri özel günlerde kız çocuklarına kabarık ve tüllü elbiseler giydirilerek prenses veya geline benzetilmeye çalışılmasının çocuk yaşta evlendirmelerin önünü açtığının altını çizen Selda, "Çocuklarımızı gelinliği andıran kıyafetlerden uzak tutmalı ve asla giydirmemeliyiz" uyarısında bulunuyor.
 
'İşletmemi taşladılar, camlarımı kırdılar'
 
İşletmesinin devamlı taşlı saldırıya uğradığını aktaran Selda, yaşananları şöyle anlatıyor: "Kuaför salonu işlettiğim mahallemde devamlı taşlı saldırıya uğruyorum. Yaptığım işten mi veya yazdığım yazıdan ötürü mü bilmiyorum ama ekmek kavgamdan ve düşüncemden asla vazgeçmeyeceğim. Saldırılar biz kadınların gözünü korkutmamalı aksine geleceğimiz olan çocuklar için daha fazla mücadele etmeliyiz." 
 
İşletmesine taşlı saldırıda bulunanlardan şikâyetçi olmasına rağmen kendisine hiç bir hukuki desteğin verilmediğini söyleyen Selda, şöyle diyor: "Savcı tarafından dinlenilmiyorum. Savcı, elindeki telefonuyla ilgilenmekten yüzüme dahi bakmıyor ve her defasında 'bir durum olursa haber veririz' deyip beni geri gönderiyor. Türkiye'de ne hukuk ve de adalet var."