Görme engelli sokak sanatçısı Alev: Dört duvar arasına sıkışmayacağım

  • 09:02 8 Nisan 2018
  • Yaşam
İZMİR - İzmir sokaklarına söylediği şarkılarla renk katan görme engelli Alev İşler, devlet, toplum, aile engellerini aşarak, işini yapıyor. Alev’in en büyük sorunu zabıtaların yaptığı baskı. 
 
İzmir’in farklı semtlerinde şarkı söyleyen görme engelli Alev İşler, berrak sesiyle dinleyicilerin ilgisini çekiyor. Türkiye’de engellilere yönelik doğru politikalar olmadığı için dört duvar arasına sıkıştırıldığını vurgulayan Alev, asıl engellere meydan okuyor. Sokak sanatçılığını “dilenmek” olarak algılayanlar olduğunu düşünenler nedeniyle oğlunun kendisine engel olduğunu söyleyen Alev, ondan habersiz şarkı söylüyor. Engellilerin özgürce yaşayabileceği bir hayat istediğini belirten Alev, birçok yerde kısıtlamalarla karşılaştığını, sosyal hakların yetersiz kaldığını vurguladı. En önemli sorunlarından biri de zabıtanın ‘kovalamaları’ olan Alev, bunun onur kırıcı olduğunu söyledi.  Alev “Birçok kişinin yeteneği evlerde sıkışıyor. Evlere kapanmaktansa dışarıda çalışıp kendi ayaklarımızın üzerinde durmamız bize daha yüksek moral veriyor. Ne yapabiliriz? Bizim yeteneğimiz varken evde kapalı oturmamız daha mı güzel? En azından halkın yardımlarıyla moral buluyoruz” dedi.
 
‘Bıraksalar biz zaten kendi ayaklarımızın üzerinde duruyoruz’
 
Sanat müziği eğitimi alan ve arabesk ezgiler okuyan Alev, yurttaşların sesini ve yorumunu çok beğendiğini söylüyor. Çoğu dinleyicinin kayıttan şarkı söylediğini sandığını aktaran Alev, dinleyicilerinin istediği şarkıları da söylüyor. Yurttaşların ilgisinin kendisine moral verdiğini söyleyen Alev, “Engellilerin önünü açmalarını istiyorum. Engellilerin bir şey yapamayacağını sürekli dört duvar arasında kalacağını sanmasınlar. Hepimizin ayrı ayrı yeteneği var. Nereye gitsek kulağa çok hoş geldiğini söylüyorlar herkes memnun ama biz değiliz. Bıraksınlar biz kendi ayağımız üzerinde duruyoruz. Engellilere engel olmasınlar” dedi.