Alaçatı Festivali de yüzleri güldürmedi: Ektiğimize değmiyor

  • 09:45 9 Nisan 2018
  • Emek/Ekonomi

İZMİR - Alaçatı’daki festivalinde kar etmediğini belirten Fatma Altun, “Kar yok zarar var. Ektiğimize değmiyor” dedi. 

 
İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı beldesi, bu yıl “kuşkonmaz-sarmaşık” temasıyla 9’uncu kez Alaçatı Ot Festivali’ne ev sahipliği yaptı. 5-8 Nisan tarihleri arasında düzenlenen festival ile birlikte bölgedeki turizm sezonu da açılmış oldu. Türkiye’nin dört bir yanından Alaçatı’ya ziyaretçiler aksa da bu sezon için kapılarını açan turizm işletmecileri festivali “kuru kalabalık” olarak nitelendirdi. Festivale katılan Egeli kadınlar, dağlardan topladıkları otların yanı sıra el emeği göz nuru ürünleri de açtıkları stantlarda ziyaretçilere sundu. 
 
Tarlasında topladığı enginarları festival alanı dışında traktöründe satan Fatma Altun, festivalin de zarar etmesine engel olmadığını belirtti. Satışların masraflarını karşılayamadığını kaydeden Fatma, tarımda ilaçlamanın arttığını ve ithal gübrenin toprağı verimsizleştirdiğini söyledi. 
 
‘Tarlalar artık çoraklaştı’
 
Tarlasından topladığı enginarın tanesini 1 TL’ye satan Fatma, bunun da masraflarını karşılamadığını vurguladı. Eskiden bire beş veren tarlaların şimdi ekileni ancak karşıladığını ifade eden Fatma, “Eskiden tarlaya ne eksek olurdu. Şimdi olmuyor. 70 yaşımdayım, 10 yaşımdan beri tarlalardayım ama artık çoraklaştı tarlalar. Tarlamız da var ama yetmedi mi dışarıdan da alıyoruz. Akrabalardan da alıyoruz. Kar yok zarar var. Ektiğimize değmiyor” diyerek dert yandı. 
 
‘Yeniden hayvan gübresi kullanılmalı’
 
Önceden hayvan gübresi kullandıklarını ancak artık ithal gübre kullandıklarını kaydeden Fatma, bu ithal gübrelerin de tarlaları kuruttuğunu söyledi. Kar elde etmek için festivalde satış yapabileceğini söyleyen Fatma, “Karlı olur diye pazara getirdik ama hal daha karlı. Tarlalar için eskiye dönüş şart. Yeniden hayvan gübresi kullanılsın” diye konuştu.