Nusaybin’de 17 çocuğun duruşması başladı: Aileler yine alınmadı

  • 11:14 10 Nisan 2018
  • Güncel
MARDİN - Nusaybin'de sokağa çıkma yasağı sırasında tutuklanan 17 çocuğun yargılandığı davanın ikinci duruşması başladı. Basına kapalı olan duruşmaya, aileler yine alınmadı. 
 
Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016 tarihinde 76 kişi mahalleden tahliye edilmiş, ardından gözaltına alınmıştı. Gözaltında işkenceye maruz bırakıldıkları ortaya çıkan 17’si çocuk 69 kişi sonrasında tutuklanmıştı. Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 19 ayrı iddiadan yargılanan 17 çocuğun ikinci duruşması başladı. 
 
Yine Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) bir salonunda görülen duruşmaya, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile ifade vermek istemeyen tutsak çocuklar hazır bulundu. Basına kapalı olan duruşmaya, aileler yine hiçbir gerekçe gösterilmeden alınmadı. Duruşmaya getirilen çocukların ring araçlarında zafer işareti yaptığı görülürken, dışarıda bekleyen aileler ise sadece geçen ring araçlarında çocuklarını görebildi. 
 
Çocuklar için ‘76 kez ağırlaştırılmış müebbet’ isteniyor 
 
“76 kez ağırlaştırılmış müebbet” ile yargılanan çocukların 9 Ocak’ta görülen ilk duruşması kapalı yapılmış, ailelerin ve gazetecilerin içeri girmesine izin verilmemişti.
 
Maruz kaldıkları işkenceyi mahkemede anlattılar 
 
2 yılın ardından ilk defa hâkim karşısına çıkarılan çocuklar, maruz bırakıldıkları işkenceyi anlatarak, ilk ifadelerinin zorla alındığını belirtti. İşkence sonucu verilen ifadeler kapsamında hazırlanan iddianameleri kabul etmeyen çocuklar, mahkemede verdikleri ifadelerin esas alınmasını istedi. Tutsak çocuklar, ayrıca gözaltında gördükleri cinsel işkenceyi, tehditleri ve fiziksel işkenceyi de mahkeme de bir bir anlattı.