İzmirliler Kültürpark'ta dev binalar istemiyor

  • 09:01 11 Nisan 2018
  • Ekoloji
İZMİR - Kamunun olanaklarının kamu için kullanılmasını isteyen Kültürpark Platformu aktivisti Çiğdem Özmen, "Kimse burada AVM gibi dev binalar istemiyor" dedi.
 
İzmir'in en büyük yeşil alanlarından biri olan Kültürpark'ta 35 bin metrekarelik alanda yapılması planlanan kapalı kongre merkezi projesine karşı oluşturulan Kültürpark Platformu, bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyor. Platform tarafından her Pazar günü piknik etkinlikleri düzenlenmeye başlandı. Kültürpark'ın kamuya ait olması ve ücretsiz olarak kullanılması gerektiğini belirten platform aktivistlerinden Çiğdem Özmen, belediyenin önce bakımsız bıraktığını ardından da bakımsızlığa çare olarak yeni projeleri dayattığını ifade etti. 
 
'Halk dev binalar istemiyor'
 
"Neden bir proje yapılınca burası şahane olsun?" diye soran Çiğdem, "Kamunun olanaklarını kamu için kullanın ki burası şahane olsun" dedi. Kimsenin bu alanda dev binalar, AVM'ler istemediğini vurgulayan Çiğdem, "Çünkü İzmir'in her yerinde var. Bu tercih meselesi ki halkımız oralara da mecbur olduğu için, çocuklarıyla gidecek başka alanları olmadığı için gidiyor. Burası daha bakımlı, daha çocuk ve genç odaklı olursa, belli yaşındaki insanların rahat ulaşacağı, daha düşük rakamlara gününü geçireceği yerler olursa çok düzgün bir şekilde kullanılır" dedi.
 
Folkart şirketinin sahibi, iktidara yakınlığıyla bilinen müteahhit Mesut Sancak tarafından gökdelen ve içinde kongre merkezi yapılmak istendiğini hatırlatan Çiğdem, "Bu halkın olanaklarıyla oraya fuar merkezi yapıldı. Fuar Gaziemir'de kongre merkezi ihtiyaçsa oraya yapılsın. Burası arkeolojik sit alanı, sit alanlarına bina yapılamaz" diye ekledi.