Nurcan'ı katleden erkeğe 'iyi hal' indirimi

  • 13:29 12 Nisan 2018
  • Güncel
İSTANBUL - Nurcan Aslan'ı katleden Abdullah Melih Barış'a önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme heyeti, "iyi hal" indirimi uygulayarak cezayı müebbet cezasına çevirdi. Nurcan'ın ailesi, kararı tepkiyle karşıladı.
 
İstanbul Küçükçekmece'de 30 Ocak 2016'da,  Tokat'ın Almus ilçesi Kurtuluş Mahallesi muhtarı Abdullah Melih Barış tarafından katledilen Nurcan Arslan davasının karar duruşması,  Bakırköy Adliyesi 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 
 
Duruşma başlamadan önce, Nurcan'ın ailesi adliye önünde açıklama yaptı. Sosyalist Kadın Meclisleri, Kadın Komünü, Kadın Meclisleri'nden kadınların da destek verdiği açıklamada, "Dün Özgecan bugün Nurcan, yarın hangi can" pankartı açıldı. Kadınlar adına Nurcan Arslan'ın kardeşi Gülcan Arslan, basına açıklama yaptı. İki buçuk yıllık dava sürecinde çok fazla hukuksuzlukla karşılaşmalarına rağmen "adalet" demekten vazgeçmediklerini söylen Gülcan,  sanık Abdullah Melih Barış'ın devletin üst kademeleri tarafından sırtının sıvazlanmasıyla aileye "tehdit ve hakaret" davası açtığını belirtti. 
 
'Mücadelemiz devam edecek'
 
İki buçuk yıldır süren davanın karar duruşması olacağını söyleyen Nurcan, "Savcı Abdullah Melih Barış için ağırlaştırılmış müebbet istedi. Mahkeme heyeti, kardeşimizin katili için bugün karar verecek. Dava süreci boyunca adalet mücadelemizde bizlerin yanında olan, kadın dayanışmasını güçlendiren ve kadın katillerinin cezalandırılması için mücadele eden kadınlara tek ek teşekkür ediyoruz" dedi.
 
Gülcan son olarak,  "Mücadelemiz Abdullah Melih Barış'ın sıktığı 11 kurşunun hesabı sorulana, kadın cinayetleri son bulana ve adalet yerini bulana kadar sürecek" diye ekledi. 
Açıklama,  "Erkek adalet değil gerçek adalet", "Kadın cinayetleri isyanımızdır", "Yaşasın kadın dayanışması" sloganlarıyla sona erdi.
 
Ardından duruşma salonuna geçildi. Duruşmaya, sanık Abdullah, Nurcan'ın aile avukatları ile ailesi katılırken, duruşmayı İstanbul Kadın Meclisleri ve Sosyalist Kadın Meclisleri de takip etti. Duruşma sanık avukatının davadan ayrıldığını duyurduğu dilekçenin okunması ile başladı. Abdullah'ın cezaevinden gönderdiği dilekçe de okunurken, savcının önceki mütalaasındaki ağırlaştırılmış müebbet istemine itiraz etti. 
 
Savcı ağırlaştırılmış müebbet istedi
 
Sanık Abdullah'ın diğer avukatı Mehmet Resul'un gelmesi için beklenilen sürede, savcı mütalaasını verdi. Savcı, sanığın "kasten ve planlı öldürme" suçunu işlediğini ifade ederek, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini istedi. Sanık avukatının da gelmesinin ardından Nurcan Aslan'ın avukatları esasa ilişkin görüşlerini açıkladı. İlk olarak konuşan Avukat Gülhan Kaya, sanığın Nurcan'ı sosyal hesabını ele geçirdiğini ve arkadaşlarını tehdit ettiğini belirterek, "Bu dava diğer kadın katliamlardan farksız değil. Bu ülkede biliyoruz ki katil erkekler kadınları öldürmeden internetten ne kadar ceza alacağını hesaplıyor. Bu sanık da aklı dengesinin yetersiz olduğunu iddia etti. Böyle olmadığı ortaya çıktı. Kesinlikle haksız tahrik indirimi yapılmamalı. Ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılmalı" dedi.
 
Sanık tehdit ediliyormuş!
 
Ardından savunması alınan Abdullah ise tehdit edildiğini öne sürerek, 15 yıldır bipolar bozukluğu yaşadığını ve tedavi gördüğünü ifade ederek kendini aklamaya çalıştı. Avukatı Mehmet Resul da sanığı aklama yoluna giderek cezada indirim alması yönünde savunma yaptı. Mehmet Resul ayrıca dosyanın tekrardan adli tıp kurumuna gönderilmesini istedi. .
Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Nurcan'ı katleden Abdullah'a önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme heyeti, "iyi hal" indirimi uygulayarak cezayı müebbet cezasına çevirdi. 
 
Nurcan'ın ailesi kararı "Erkek vuruyor devlet koruyor", "Kadın cinayetleri politiktir"  sloganı ile protesto etti.
 
Karar sonrası Nurcan'ın ailesi ve avukatları adliye önünde karara tepki gösterdi. Ailesi "Bu nasıl adalet içimiz yanıyor"diye isyan ederken söz alan avukat Gülhan Kaya, sanığın haksız tahrik indirimi almak için çok uğraşmasına rağmen alamadığını ancak iyi hak indirimi aldığını belirterek, "Sanığa iyi hal indirimi uygulanmasını kabul etmiyoruz. Yargı erkekleri cesaretlendiren iyi hal indirimlerini tekrar değerlendirmeli. Kararı istinaf mahkemesine taşıyacağız" dedi.