Asefe, çiçeklerini zehirleyen derenin temizlenmesini istiyor

  • 09:05 13 Nisan 2018
  • Ekoloji
Gülistan Azak
 
MALATYA - 100 yıllık ömrünü toprakla iç içe geçiren Asefe Kuruça, şimdi de evinin bahçesinde fidan ve çiçekler yetiştiriyor. Gençlere de doğadan kopmama çağrısı yapan Asefe'nin en büyük sorunu ise evinin önünden geçen dereye kanalizasyon suyunun karışması. 
 
Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde 100 yaşında bir çınar yaşıyor. Doğayla içi içe yaşamdan vazgeçmeyen Asefe Kuruça, evinin bahçesinde çiçek ve fidan yetiştiriyor. Büyüttüğü çiçeklere rağbet fazla olunca daha çok çiçek yetiştiren Asefe, bahçesinin bir bölümünü fidan serasına dönüştürdü. Ama bahçesinin hemen yanından geçen dereye kanalizasyon suyunun akıtıldığını ve akıtılan kanalizasyon suyu nedeniyle çiçeklerin zarar gördüğünü aktaran Asefe, belediyenin 2014 yılından bu yana "En kısa zamanda yapılacaktır" diyerek kendilerini oyaladığını söyledi. 
 
'Belediye sağlığımızla oynuyor'
 
Asefe, derenin ilçe merkezinden geçerek sebze ve meyve bahçelerini suladığını söyledi. Asefe, "Lağım suyunun yol açtığı pis koku yüzünden evimizde dahi duramıyoruz. Belediye sağlığımızla oynuyor. Bu nasıl bir belediyecilik anlayışı" diyerek tepki gösterdi.
 
'Doğamıza sahip çıkalım'
 
Fidan yetiştiriciliği ve satıcılığının kendisi için tek geçim kaynağı olduğunu dile getiren Asefe, yaptığı işten ise büyük mutluluk duyduğunu ve doğa sayesinde hala kendisini güçlü hissettiğini vurguladı. Tam bir doğa aşığı olduğunu söyleyen Asefe,"Çiçeklerimi çok seviyorum. Her sabah kalkıp her bir çiçeğimi öperek suluyorum. Çiçeksiz, ağaçsız bir hayatı hayal dahi edemem. Gençlere sesleniyorum,  ağaçlar da tıpkı bizler gibi canlıdırlar. Onlar da yaşar ve hissederler. Bu doğa ve yaşam gençlere emanettir. Geleceğe köksüz ve ağaçsız  bir dünya bırakmayalım, doğamıza sahip çıkalım" dedi.
 
'Ağaçlarımdan güç alıyorum'
 
Yapmaktan en çok keyif aldığı uğraşının toprak ve fidanları ile ilgilenmek olduğunu söyleyen Asefe,"Ağaçları kendi çocuklarım gibi görüyorum. Ağaçlarımdan güç alıyorum. Büyüttüğüm hiçbir ürüne yabancı madde ve yabancı tohum kullanmıyorum. Her şey doğal şekilde yetişiyor" dedi.