Doğanşehir'in ekmeği kadın fırıncılardan

  • 09:05 14 Nisan 2018
  • Emek/Ekonomi

 

Gülistan Azak
 
MALATYA - Zeynep ve Nesibe Ürkmez kardeşler, Doğanşehir'de "erkek işi" olarak görülen fırıncılığa yeni bir soluk getirdi. 
 
Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde yaşayan iki kız kardeş Zeynep ve Nesibe Ürkmez, toplumsal cinsiyet rolleri reddederek kendi hayatlarını kuruyor. İlçede fırın açan Nesibe ve Zeynep'in amacı bu sektörde kadının ne kadar iyi iş yapabileceğini göstermek.  "Fırıncılık işinin sadece erkeklere has olmadığını birlikte tüm ilçeye gösterdik" diyen Zeynep, ekmeğin yanı sıra günde 2 bin adet civarında lahmacun da çıkardıklarını belirtti. 
 
'Kadınların yapamayacağı iş yoktur'
 
Ocak başında kürek sallarken görenlerin şaşkınlık yaşadığını belirten Zeynep, "Kadının gücünü ve başarısını kendi ilçemde göstermenin gururunu yaşıyorum. Koca bir ilçenin ekmeğini kardeşim ile birlikte yalnız başımıza yapmak zor ve yorucu ama biz yine de üstesinden gelmeyi başarıyoruz. Ailemizi geçindirmek için tüm zorluklara karşı direnmek gerekiyor. Kadınların yapamayacağı hiç bir iş yoktur. Kadın oto tamircisi de olur, şoför de olur, fırıncı da olur. Kadınlarımız yeter ki azimli olsunlar" diye konuştu.
 
'Buğdayı yetiştiren de tarımın öncüsü de kadındır'
 
Fırının adından başarı ile söz ettirdiğini söyleyen Nesibe de başarının sırrının istek ve kendine güvenden geçtiğinin altını çizdi. "Tüm iş alanlarında 'kadın yapamaz' algısını yıkmalıyız" diyen Nesibe tüm kadınlara, "Buğdayı bulup tarımı keşfedenin kadın olduğunu görebiliyoruz. Kadın üretkendir. Ekmeğin ve emeğin öncüsü biz kadınlarız. Kadınlar emek mücadelesi vermekten vazgeçmemeli ve yetenekli oldukları alanlarda iş istihdamı oluşturabilmelilerdir" dedi.