Yaşam savunucuları 22 Nisan'da Sinop'a çağırıyor

  • 09:03 16 Nisan 2018
  • Ekoloji

 

İSTANBUL - Sinop Nükleer Karşıtı Platform'un 22 Nisan'da düzenleyeceği mitinge, Türkiye'nin birçok bölgesinden yaşam savunucusunun katılması bekleniyor. Kadıköy Ekoloji Kollektifi'nden Deniz Erbak, Sinop mitinginin ekoloji mücadelesinde bir “kıvılcım” görevi üstleneceğini vurguladı. 
 
Sinop Nükleer Karşıtı Platform tarafından, 26 Nisan Çernobil faciasının 32. yıldönümü öncesinde miting düzenlenecek. 22 Nisan'da Sinop'ta düzenlenecek nükleer karşıtı mitinge, Türkiye'nin farklı bölgelerinden çok sayıda yaşam savunucusunun katılması bekleniyor. "Kirletenlere inat yaşasın hayat diyoruz" sloganı ile düzenlenecek mitinge, Fukuşima nükleer santrali kazasından bir görgü tanığı da katılacak. Yaşam savunucuları, Mersin Akkuyu'da nükleer santralin temelinin atılmasına ilişkin de sözlerini bu mitingde yüksek sesle söyleyecek. 
 
'Nükleer karşıtlığı topyekün bir mücadeledir' 
 
Mitinge İstanbul'dan katılacaklar arasında yer alan Kadıköy Ekoloji Kolektifi'nden Deniz Erbak, nükleer enerji karşıtlığının aynı zamanda kapitalizme karşı verilen bir mücadele olduğunu belirterek, amacın sadece "enerji" üretmek olmadığını vurguladı. Kadıköy Ekoloji Kolektifi'nin, uzun zamandır ekoloji mücadelesinde olan insanlar tarafından kurulduğunu hatırlatan Deniz, ilk eylemselliklerinin de Hidroelektrik Santral (HES) karşıtı olduğunun altını çizdi. Şimdi nükleer mücadelesine yoğunlaştıklarını aktaran Deniz, nükleer karşıtı mücadelenin topyekûn bir mücadele olduğunu dile getirdi. 
 
'Bu coğrafya nükleerin zararlarına tanık'
 
OHAL nedeni ile sıkıntılı günlerden geçildiğini ve sivil toplumun sesinin tamamen kısılmak istendiğini belirten Deniz, "Bizim coğrafyamızda nükleerin olumsuz özelliklerini zaten yaşadık. Çernobil'den dolayı bu ülkede yüzlerce insan kanser oldu ve yaşamını kaybetti. Şimdi yeniden benzer bir hata tekrarlanmak isteniyor. Biz buna izin vermeyeceğiz. Bu mitinglere daha önce de katıldık ve daha da kalabalık olması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.
 
Katılım yoğun olacak
 
İstanbul'dan Yaşam ve Dayanışma Yolcuları ve Ekoloji Kolektifi olarak mitingin İstanbul ayağını planladıklarını belirten Deniz, şuana kadar yoğun bir başvuru olduğunu, çevre derneklerinden katılımlarla birlikte bireysel katılımların da yoğun olduğunu paylaştı. Sinop mitinginin ekoloji mücadelesi için bir 'kıvılcım' görevi üstlenebileceğini söyleyen Deniz, "Hukuksuzluklar ve projeler çok fazla arttı. Bıçak kemiğe dayandı. İnsanların bir kıvılcıma ihtiyacı var. Belki Sinop mitingi yolumuzu açacak bir eylemselliğe neden olur" diye konuştu.