Bir yargı faciası: Halide Öztoprak davası

  • 09:52 16 Nisan 2018
  • Hukuk

 

Evrim Kepenek
 
İSTANBUL - Halide Öztoprak’ı katleden Ali Rıza Özpolat’ın yargılandığı davada sona gelinmesine rağmen sanık avukatının beyanları nedeni ile kararın sürekli ertelenmesine tepki gösteren avukat İpek Bozkurt, bunun kabul edilemez olduğunu belirtti. İpek, adaletin bir an önce tecelli etmesini istedi.
 
İstanbul Kağıthane’de, 13 Mayıs 2016’da,  Ali Rıza Özpolat tarafından katledilen Halide Öztoprak’ın davasında sona gelindi. Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 buçuk yıldır devam eden duruşmalar süresince sanık avukatı Mustafa Özdemir’in eril savunmaları hem salonda bulunanlar hem de mahkeme heyeti tarafından tepki ile karşılandı. Savcının, sanık Ali Rıza’ya “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası verilmesini istediği davanın son 5 duruşmasında karar bir türlü verilemiyor. Hukuken belirlenmiş olan kararın mahkeme tarafından açıklanamamasına ise sanık avukatı Mustafa Özdemir’in sürekli olarak hukuka uygun gerekçeler üreterek mahkemenin devam etmesine engel olması gösteriliyor.
 
Halide’nin çocuklarının avukatı İpek Bozkurt, bu durumu şaşkınlıkla karşıladığını belirterek, sanık avukatının savunmasının kabul edilemez olduğunu söylüyor. İpek, “Her sanığın savunulmaya hukuka ulaşmaya hakkı vardır” diyerek, sorunun avukatın tarzı olduğuna dikkat çekiyor. 
 
‘Bir türlü karar verilemiyor’
 
Sanık avukatının savunmalarını değerlendiren İpek, şöyle diyor:   “Her duruşmada sanığın akli dengesinin yerinde olmadığını söylese de bir online siteden kredi kartı ile silah almış bir birey. 30 yıllık evlilikleri boyunca Halide’ye bilinçli olarak işkence etmiş ve öldürmeden önce mahkemeye gidip boşanma dilekçesi vermiş. Halide eşinden korkan bir birey. Bu nedenle evin bir odasında yaşıyor tuvalete dahi gitmiyor eşi ile görüşmemek için. Bir gece yarısı eve geliyor Ali Rıza, Halide’nin odasının kapısını kırıyor ve onu öldürüyor. Bu kadar açık bir olay varken davada bir türlü karar verilemiyor.” 
 
‘Dosyaların konuyla alakası yok’
 
Davanın sanık avukatının beyanları nedeniyle uzadığını söyleyen İpek, “Farklı farklı aşamalarda beyan sunma hakkımız var tabi ki. Adli tıp raporu istedi incelendi. Raporda Ali Rıza’nın akli dengesinde sorun olmadığı belirtildi. Mesela, bu raporun yetersiz olduğunu söylüyor,  eskiden görmüş olduğu tedavinin dosyaya dahil olmasını istiyor. Bu dosyaların konu ile alakası yok. Bunlara itiraz ediyor” diye belirtiyor. 
 
‘Sürekli davayı erteletiyor’
 
Sanık avukatının tam karar aşamasına gelinmişken, kendisine ayrımcılık uygulandığını iddia ederek mahkeme heyetini reddettiğini hatırlatan İpek, “Bu bir kadın cinayeti davası ve bu nedenle mahkeme heyeti bana ayrımcılık yapıyor. Oysa bu davada savcı mütalaasını vermişti. Bu aşamaya gelinmişti. Ancak o heyeti reddedince usulen karar alınamadı ve dosya üst mahkemeye gitti. O heyet, sanık avukatının reddi hakim talebini reddetti ve davaya bu şekilde yeniden devam edilebildi. Bu sefer de yine ek savunma süresi istiyoruz diye davayı erteletti” diyerek dava sürecine değiniyor.
 
‘Hiçbir kadın gerekçelerle katledilemez’
 
Sanık avukatının savunmalarında Halide’ye ilişkin söylenenleri kabul edilemez bulduğunu kaydeden İpek, kadın katliamları davalarında bu tarz savunmaları daha önce de gördüklerini, hiçbir kadının hiçbir gerekçe ile katledilemeyeceğini vurguluyor. 
 
Neredeyse her kadın katliamı davasında mahkeme heyetlerinin “takdir” yetkisi kullanarak, erkeğe “iyi hal” indirimi uyguladığını dile getiren İpek, bunun hukuki açıdan tartışılması gereken bir durum olduğunu, özellikle kadın katliamları davalarında her sanığa indirim uygulanmaması gerektiğinin altını çiziyor. 
 
Halide’yi katleden Ali Rıza’nın yargılandığı davanın İstanbul 10.Ağır Ceza Mahkemesinde yarın görülecek duruşmasında mahkemenin kararını açıklaması bekleniyor.