Kameralı odada çıplak arama dayatması: Karşı çıkan görüşçüye 3 ay ceza

  • 09:03 13 Eylül 2018
  • Güncel
ŞIRNAK - Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde her görüşte ailelere dayatılan çıplak aramaya karşı çıktığı için hakkında soruşturma açılan Ş. Cengiz'e 3 ay görüş cezası verildi.            
 
Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde ailelere her görüşte çıplak arama dayatıldığı öğrenilirken, uygulamayı kabul etmeyen ve karşı çıkan aileler hakkında tutanak tutulduğu ortaya çıktı. Kadınların arandığı odada kamera bulunduğuna dikkat çeken tutsak yakınlarından Ş. Cengiz, aramaya karşı çıktığı için kendisi hakkında soruşturma açıldığını söyledi.
 
‘Arama yapılan odada kameralar bulunuyor’
 
Soruşturmadan sonra 3 ay açık görüş cezası aldığını da ifade eden Ş., yaşadıklarını şöyle anlattı: “Her görüşte bize aynı şeyler yapılıyor. Üstümüzde en ufak bir şey dahi bırakılmıyor. Kadınların soyunduğu odada iki kadın gardiyan var. Üstümüzdeki her şey çıkarılıyor. Ve bunun yapıldığı odada kameralar bulunuyor. En büyüğünden en küçüğüne kadar bunu herkese yapıyorlar. Yapmadıkları kimse yok.  Geçen aylarda da yine görüşte aynı şeyi yaptılar. Ama bu sefer daha da abarttılar. Ben de ‘yeter artık’ deyince ‘sen kimsin’ dediler. Ben de ‘bunu yapmaya hakkınız yok’ deyince ‘İstediğimiz şeyi yaparız. Sen de karşı çıkmayacaksın’ dediler.  Onlar bunu dedikten sonra ben daha çıkardığım elbiselerin hepsini giymeden etrafımı erkek gardiyanlar sardı. Beni aldılar müdür odasına gittik. Orada yakınlardan birinin içeriye esrar koymaya çalıştığı gerekçesiyle çıplak arama yaptıklarını söylediler. Tutanak tuttuktan sonra bana 3 ay açık görüş cezası verip hakkımda soruşturma açtılar.” 
 
Kendilerine ‘zorunlu’ adı altında her şeyin dayatıldığını karşı çıktıklarında ise mağdur edildiklerini söyleyen Ş., görüşe giden ailelerin aramayı kabul etmedikleri anda görüşe alınmadıklarını da sözlerine ekledi.