Hastaneye sevk edilen ağır hasta tutsak ring aracından indirilip darp edildi

  • 09:03 14 Eylül 2018
  • Güncel
DİYARBAKIR - Beyninde ur bulunmasına rağmen yıllarca farklı cezaevlerine sürgün edilerek ameliyatı ertelenen ve durumu ağırlaşan Yılmaz Kahraman’ın ablası Remziye Kahraman, “Böbrekleri çalışmıyor, elleri ayakları büyümüş, unutkanlık var” diyerek duyarlılık çağrısında bulundu.
 
Cezaevlerinde Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamaları devam ederken, bu süreci en ağır geçirenler ise hasta tutsaklar. Koşulları gün geçtikçe zorlaşan tutsaklardan biri de beyninde ur bulunmasına rağmen tahliye edilmeyen Yılmaz Kahraman. 2009 yılında tutuklanarak Adana Kürkçüler Cezaevi’ne gönderilen Yılmaz’ın sürekli görüş ve hücre cezası aldığını belirten ablası Remziye Kahraman, daha sonra Kırıkkale'ye gönderildiğini burada rahatsızlıklarının artmaya başladığını dile getirdi. Yılmaz’ın sürekli baş ağrısı çektiğini ancak sinüzit ve migren denilerek geçiştirildiğini aktaran Remziye, "Kardeşim konuşamıyordu. Dişleri birbirine yapışıktı. Sorduğumuzda ‘cezaevinden dolayı’ dedi. Hafıza kaybı var, gözleri görmüyor, sürekli baş ağrısı çekiyor. Sonra filmi çekildi. Beyninin bir bölgesinde ur olduğu ortaya çıktı" dedi. 
 
'Ameliyat edilmedi'
 
Acil ameliyat edilmesi gereken Yılmaz’ın hastaneye götürülmediğini belirten Remziye, "Rapor bende de var, küçücük nohut kadardı ve ameliyat etmediler. Hep ertelediler. Bir yıl sonra ur çok büyüdü. Sonra Sincan Cezaevi’ne gönderdiler. İki ay kadar adli suçluların içine koydular. Kardeşim Ankara'ya görüşe gitti, görüştürmediler. Bir buçuk ay sonra Metris Cezaevi’ne gönderdiler. Bir buçuk ay da orda kaldı” diye anlattı. 
 
‘Hastane sevki sırasından araçtan indirilip linç edildi’
 
En son geçen yıl 11 Eylül’de görüşe giden Remziye, şöyle dedi: “Onu hiç bu kadar umutsuz görmemiştim. ‘Artık ne yapacağımı bilmiyorum, bir şeyler yapın. Ölmek üzereyim, başımdan şu uru da alın, kurtulayım’ dedi. Sonra bir şekilde ameliyat tarihi belirledik. Randevu aldık.” Yılmaz’ın haberleri olmadan Metris’ten Silivri Cezaevi’ne gönderildiğini belirten Remziye, tüm çabalar sonunda 18 Ekim 2017’de ameliyata alındığını dile getirdi. Remziye, “Tedavi olmak için hastaneye götürülürken ‘beşiktaş’ ismi verilen bir grup ring aracını yolda durdurup onları araçtan indirip dövüyorlar. Linç ediliyorlar. Jandarmayla bunların birliği yoksa nasıl bunu yapabilirler?" diye sordu. 
 
'41 tutsak zehirlendi'
 
2 Eylül’de yaptığı telefon görüşmesiyle beraber endişelerinin arttığını vurgulayan Remziye, “41 arkadaş zehirleniyor. Hastaneye kaldırılmışlar. Yılmaz çok kötü olmuş. Çünkü beyninde ur var. Böbrekleri çalışmıyor, elleri ayakları büyümüş, unutkanlık var. Cezaevi yönetimi zehirlenmenin nedenine dönük hiçbir açıklama yapmıyor. Ama tutsaklar sahipsiz değil Yılmaz’a ve arkadaşlarına sahip çıkmak istiyoruz" dedi.