Pazar esnafı Fatma: Siftah yapmadan günü kapatıyoruz

  • 09:04 14 Eylül 2018
  • Emek/Ekonomi
ADIYAMAN - Ekonomik kriz nedeniyle artık siftah bile yapamayan pazar esnafından Fatma Akçal, “Eskiden bize 10 TL’ye gelen ürün şimdi 25 TL’ye geliyor, kazanabilmek için 15 TL’ye sattığımız ürünü 30 TL’ye satmak zorunda kalıyorum hal böyle olunca da satışlar düştü” dedi.
 
Ekonomik kriz nedeniyle birçok işletme iflasın eşine gelirken, en fazla etkilenenlerin başında küçük ve orta ölçekli esnaf geliyor. İflasın eşiğindeki Adıyaman esnafı, çoğu zaman günü siftah yapmadan kapatıyor.
 
‘Çalışmazsam aç kalırım’
 
Kâhta ilçesinde kurulan Cumhuriyet semt pazarında giyim tezgahı olan Fatma Akçal, “Ben bu işi yapmazsam aç kalırım ama son zamanlarda işlerimiz kötü gidiyor. Kazancım zaten çok az. Bazen sadece sattığım ürünlerin parasını çıkarabiliyorum. İş yok, sabahtan akşama kadar tezgâhın başında müşteri bekliyorum” dedi. 
 
’10 TL’ye gelen ürün artık 25 TL’ 
 
Ekonomik kriz ile birlikte günlük kazancının çok düştüğünü vurgulayan Fatma, “Yapabileceğim başka da işim yok. Kendimi bildim bileli çalışıyorum. Son 2 yıldır ise pazarda tezgâh açıyorum. Pazarda sattığım ürünlerin çoğu İstanbul Aksaray’dan geliyor. Eskiden bize 10 TL’ye gelen ürün şimdi 25 TL’ye geliyor, kazanabilmek için 15 TL’ye sattığımız ürünü 30 TL’ye satmak zorunda kalıyorum hal böyle olunca satışlar da düştü” dedi.
 
‘Dolar’la satış yapmıyoruz ama…’
 
Bir üründen kazancının sadece 5 TL olduğunun altını çizen Fatma, kriz nedeniyle artık onu bile kazanmakta zorluk yaşadığını aktardı. Fatma, şöyle dedi: “Çoğu zaman 5TL bile kazanamaz oluyorum ancak mecburen çalışmak zorundayım. Sabahın ilk ışıklarıyla uyanıp nerede pazar varsa tezgâhımı yüklenip oraya gidiyorum. Sabahtan akşam karanlık çökene kadar çalışıyorum. Çoğu zaman kendime bakacak zamanım olmuyor. Burada elbise satıyorum ama uzun süredir kendime yeni bir şey alamıyorum. Hastalıklarım var fakat hastaneye gitme durumum yok. Bir gün işlerim iyi gidiyorsa 10 gün kötü gidiyor. Evin masrafları var bu masrafları karşılayabildiğim gün kar ettiğim gündür. Ama son zamanlarda onu da yapamıyorum gelen ürünlerin fiyatı arttı. Biz Dolar ile satış yapmıyoruz ama sattığım ürünlerin çoğunun kumaşı Dolar üzerinden yapılıyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘Sesimizi duysunlar’
 
Fatma, krizden toplumun tüm kesimlerinin etkilendiğini ifade ederek, “Bizim sesimizi birilerinin duymasını istiyoruz ve yaşanan sıkıntıların bir an önce çözülmesini ve rahatlamak istiyoruz” diye belirtti.