‘Kayyımın hizmet sunmadığı Şırnak’ta seçimlere halkın talepleriyle hazırlanacağız’

  • 09:06 14 Eylül 2018
  • Siyaset
ŞIRNAK - Tüm belediyelerine kayyım atanan Şırnak’ta 2 yıldır halka dönük hiçbir hizmet yapılmadığını ifade eden Kumçatı Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu, yerel seçimlere halkın talepleri doğrultusunda hazırlanacaklarını söyledi.  
 
Darbe girişimi gerekçesiyle ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) sonrasında 11 Eylül 2016 tarihinde Demokratik Bölgeler Partili (DBP) 28 belediyeye kayyım atandı. Bu tarihten itibaren halkın iradesi hiçe sayılarak neredeyse DBP’li tüm belediyelere kayyım atandı. Direniş kenti olan Şırnak merkez, ilçe ve belde belediyelerinin de tümüne kayyım atanırken, aradan geçen 2 yıllık zaman diliminde halka dönük bir çalışma yapılmadı. Yerine kayyım atanan Kumçatı (Dergul) Belde Belediye Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi (PM) üyesi Berivan Kutlu, Botan halkının 2 yıldır hayata geçirilen bir tecrit ile yaşamını sürdürdüğünü söyledi.
 
‘Çalışmalarımızla halkımıza özeleştiri vereceğiz’ 
 
Gelecek yerel seçimler için tek hedeflerinin sağlam yönetimler ve berrak bir siyaset yapmak olduğunu vurgulayan Berivan, “Bir yandan da seçim çalışmaları için hazırlıklarımıza başladık. 20 yıldır eşit bir siyaset için mücadele ediyoruz. Ama bizlere yönelik sürekli bir saldırı ve baskı yapılıyor. Çalışmalarımızla halkımıza özeleştirimizi vereceğiz. Bunca yıldır halkımız o kadar bedel vermiş ve bizler de halkımız için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Önümüzdeki seçimlere bunları düşünerek hazırlanacağız” dedi.
 
‘Kayyım DBP’li belediyelerin yaptığı siyasete asla cevap olamaz’
 
Kürdistan’da sadece Kürt halkının değil farklı halkların ve inançların yaşadığını hatırlatan Berivan bu yönlü de bir siyaset yapacaklarına dikkat çekerek “İki buçuk yıldır belediyelerimiz kayyım elinde ve farklı bir süreç başlatılmış. Onların alternatif bir siyaseti yok ve onlar bizim gibi bir siyaset yaratamazlar. Kayyım DBP’li belediyelerin yürüttüğü siyasete asla cevap olamaz. Bize bir saldırı uyguladılar, aslında daha çok kadın kazanımlarına yönelik bir saldırı gerçekleştirdiler. Eğer ki onlar haklı, gerçekçi ve halkları için iyi bir şey yapmışlarsa kayyım korumasız, zırhlı araçsız ve silahsız mahallerimizde dolaşsın” şeklinde konuştu.
 
Halkı düşünerek yapılan bir çalışma olmadı’
 
“Halkın iradesine saldırdıkları için bugün tek başlarına yürüyemiyorlar” diyen Berivan, halkın büyük bir tepki içinde olduğunu da ekledi. Berivan, “Halkın içerisine girdiğimizde şöyle diyorlar ‘Kayyım evimizi altın ile yapsa da gözümüzde hiçbir şey. Çünkü kayyım irademize saldırdı.’  Kayyım bugüne kadar halk için ne yaptı, ne tür projeleri oldu? Gelecekte ne yapmak istedikleri de gözler önünde. En baştan belli kimin çıkarları için çalıştığı. Hiçbir zaman halkı düşünerek bir çalışmada bulunmadılar” dedi.