KESK: Anaların öfkesi faşizmi yenecektir

  • 14:51 14 Eylül 2018
  • Emek/Ekonomi
İSTANBUL - Cumartesi Anneleri'nin 703'üncü hafta eylemine destek vereceğini ve dayanışma halinde olacaklarını duyuran KESK İstanbul Şubeler Platformu, "Anaların öfkesi faşizmi yenecektir" dedi. 
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, Cumartesi Anneleri'nin yarın gerçekleştireceği 703'üncü hafta eylemine desteğini ve dayanışmasını duyurmak için basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklama İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde yapıldı. Açıklamada, "12 Eylül faşizmi sürüyor. Adalet arayışımız ve mücadelemiz büyüyor" yazılı pankart açıldı. KESK adına açıklamayı Eğitim Sen İstanbul 8 No'lu Şube Başkanı Zeliha Baksi yaptı.
 
'Bu sözleri hiçbir zaman unutmayacağız'
 
 Zeliha, Cumartesi Anneleri'nin eyleminin insanlık onurunun simgesi olduğunu belirterek, annelerin sessiz isyanının sürmesi ile bu düzenin aklanmayacağına dikkat çekti. Zeliha şöyle devam etti: "Evladını kaybetmiş acılı anneye 'terörist', 'paçoz', 'şov yapma' diyen 12 Eylül'den beri süren zorba bir devlet zihniyetiyle karşı karşıyayız. KESK olarak, bu sözleri hiçbir zaman unutmayacağız. Çünkü 'unutmak ihanettir'. 12 Eylül faşizmiyle birleşen gericilik anaların sabrı karşısında en meşru, en barışçıl sivil itaatsizlik eylemine gösterdiği şiddet ile muhalefeti korkutmaya, sindirmeye çalışmaktadır."
 
'Annelerin haklı eylemi AKP'nin işine gelmiyor'
 
Zeliha, AKP iktidarının Cumartesi Anneleri'ne verdiği sözü tutmadığını kaydederek, "İçte ve dışta uyguladığı savaş politikaları ile ülkeyi tam bir cehenneme çeviren saray rejiminin kendi çıkarlarına göre belirlediği gündemin, Cumartesi Anneleri'nin haklı eyleminin gerisinde kalması AKP iktidarının işine gelmemektedir. Analara uyguladığı zorbalığın bir nedeni de budur. Eninde sonunda anaların öfkesi dinci faşizmi yenecektir" diye konuştu. 
 
Zeliha son olarak KESK olarak, Cumartesi Anneleri'nin mücadelesine destek olmaya devam edeceklerini söyledi.