Veli-Der: Dünya standartlarında evrensel eğitim istiyoruz

  • 16:30 14 Eylül 2018
  • Güncel
İSTANBUL - Veli-Der tarafından düzenlenen eylemde konuşan dernek başkanı İlknur Kaya, dünya standartlarında evrensel bir eğitim istediklerini belirterek, iktidarın eğitim politikalarının çöktüğünü söyledi. 
 
Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) üyeleri, eğitim sistemindeki gerici politikaları ve iktidarın son günlerde gündeme getirdiği karma eğitime yönelik saldırıları, Sultanahmet Meydanı’ndan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne kadar düzenledikleri yürüyüşle protesto etti. "Eğitimde kıyameti koparıyoruz" pankartı açan öğrenci velileri, "Özele değil devlet okullarına bütçe", "Çocuğuma geleceğime dokunma", "Yaşasın laik bilimsel eğitim", "Taşımalı eğitime son", "Okul öncesi Eğitim Diyanet'in değil Milli Eğitim'in görevidir" dövizleri taşıdı. Sık sık "Karma eğitim tartışılamaz", "Susma ses çıkar çocuğuna ses çıkar", "Karanlığa teslim olmayacağız" sloganları attı.
 
‘Milli Eğitim Bakanı’nın toplantısına muhataplar çağrılmadı’
 
Grup, yürüyüş sonunda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basına açıklama yaptı. Müdürlüğün önünde yoğun polis ablukası görülürken, grup adına basın açıklamasını Veli-Der Başkanı İlknur Kaya okudu. İlknur, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un geçen hafta İstanbul’da düzenlenen “2023’e doğru Türk Eğitim Sistemi Bulma Konferansı”nda “Eğitimde ‘bir şey yapmamız lazım’ın ötesinde kıyameti koparmamız lazım” sözünü anımsattı. İlknur,  "Ancak Bu toplantıya yıllardır eğitimde yaşanan sorunların bizzat muhatabı olan, bu sorunları her an evlerinin içinde yaşayan, seslerini duyurmak için her yolu deneyen, yani kıyameti koparan velileri çağırmadı" dedi.
 
‘Gelecek umudunu kaybetmiş bir nesil yetişti’
 
Ekonomik krizin faturasının her geçen gün ağırlaştığı bir dönem yaşadıklarını söyleyen İlknur, "Servis ücretleri okul ihtiyaçları belimizi bükerken, bir yandan da eğitim sisteminin getirdiği sorunlarla uğraşmak çocuklarımıza bilimsel, laik, nitelikli bir eğitim aldırma mücadelesi yürütmek zorunda kalıyoruz. 16 yılın sonunda geldiğimiz noktada kindar ve dindar nesil yetişti mi emin değilim. Ama Ülkelerinden gelecek umudunu kaybetmiş bir nesil yetiştiğini bizzat yaşayarak görüyoruz" diye konuştu.
 
‘İktidar nitelikli eğitim taleplerine cevap vermelidir’
 
İlknur son olarak şunları söyledi: "Bakanlığımız anlaşılan sorunların kaynağının karma eğitim olduğuna karar vermiş olmalı ki; yönetmelik değiştirerek eğitim sorunlarına çözüm bulacağını sanıyor. Bu durumun hiçbir bilimsel ve pedagojik karşılığı olmadığını bütün dünya bilirken bu neyin hazırlığıdır. Siyasi iktidar artık kendi ideolojik ihtiyaçlarına göre insan yetiştirme dayatmasından vazgeçmeli vatandaşların ve ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda biran önce bilimsel, laik, eşit ve nitelikli eğitim taleplerine cevap vermelidir."
 
Açıklama, “Bilimsel, laik anadilde eğitim” sloganları ile sona erdi.