10 Ekim'in yaraları dayanışmayla sarılıyor: 103 eve 103 battaniye

  • 09:52 12 Kasım 2018
  • Güncel
ANKARA - 10 Ekim Derneği, katliamın yaralarını kolektif bir emekle sarmak için kolları sıvadı. "Üç yıldır hep birlikte ilmek ilmek dayanışmayı örüyoruz" diyen dernek, bu kapsamda 103 eve 103 battaniye gönderecek. 
 
10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, 6 Ekim’de gerçekleştirdiği "Yüzleşme, Bellek, İyileşme" atölyesinden sonra birlikte iyileşmenin yol ve yöntemleri üzerine tartıştı. “Üç yıldır hep birlikte ilmek ilmek dayanışmayı örüyoruz" diyerek yola çıkan dernek, ailelerin yaralarını “10 Ekim battaniyesi” ile sarıyor.  
 
“103 eve 103 battaniye” fikri ile yola çıkan dernek, Türkiye’nin birçok yerine battaniye gönderecek. 6 Ekim'de yapılan atölyede herkese iyi gelecek ve yan yana olmayı sıklaştıracak  etkinliğin ilk planlaması olarak bu karar alındı. 
 
 İlk battaniye 10 Ekim yaralısı Cihan Andıç'a gönderilecek 
 
20×20 ölçüsünde örülecek olan battaniye parçaları birleştirilerek kolektif bir emekle her eve gönderilecek. Herkesin kendine göre yapacağı motifler, rengarenk bir şekilde yaratıcılıkla örülecek. Dayanışmanın kararını 8-9 Kasım’da alan dernek, ilk battaniyeyi 10 Ekim’den yaralı kurtulan Cihan Andıç’a gönderecek. İlk battaniyenin ardından örmeye ve dayanışmaya devam edilecek. 
 
Gönüllülerin, farklı şehirlerde ve evlerde ördüğü birçok battaniye parçası şimdiden derneğe ulaştı. Dayanışma her eve bir battaniye örülene kadar devam edecek. Dahil olmak isteyenler, 20 cm × 20 cm kareler örerek derneğe ulaştırabilir. Bu hafta ilk 2 battaniye birleşip, sahiplerine ulaştırılacak. 
 
‘Bu etkinlikler moral ve mücadele gücünü arttırıyor’
 
Derneğin Eşbaşkanı Mehtap Sakinci Coşkun, battaniye örme fikrinin 3’üncü yıl anması etkinliklerinde ortaya çıktığını vurgulayarak, "Tam da 3’üncü yılında halen böylesi bir dayanışmanın varlığını gösteren ve dayanışmanın giderek büyümesi amacına hizmet eden bu etkinliklerin moral ve mücadele gücünü artırdığını düşünüyorum. 3’üncü yılında azalamayan aksine artan bir dayanışma ve motivasyon unutturmama amacına hizmet ediyor" dedi.