Kadın siyasetçiler: Leyla Güven halkın seçilmiş iradesidir

  • 09:03 13 Kasım 2018
  • Siyaset
VAN - Tutsak bulunduğu cezaevinden mahkemeye kelepçeyle getirilmek istenen HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in 7 Kasım’da başlattığı açlık grevini destekleyen kadın siyasetçiler, “Leyla Hakkari halkının iradesidir ve taleplerinin bir an önce yerine getirilmesi gerekiyor” dedi. 
 
Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutsak bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, yargının tutumu ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecridi protesto etmek için 7 Kasım’da açlık grevine başladığını duyurdu. Birçok kesimden Leyla’ya destek mesajları iletilirken, Van’daki kadın siyasetçiler eylemi sonuna kadar destekleyeceklerini vurguladı. 
 
Yerine kayyım atanan Edremit Belediye Eşbaşkanı Rojbin Çetin, Leyla’nın olması gereken tutumu sergilediğini belirterek, “Bir halkın vekili olarak orada yer almasının kadın bilincini, kadın ideolojisinin yaratıcısı Sayın Abdullah Öcalan sayesinde olduğunu, Sayın Abdullah Öcalan’ın yaklaşık olarak 4 yıldır üzerinde ağırlaştırılmış bir tecridin sürdüğünü, sağlığına ilişkin hiçbir bilginin edinemediğini belirtiyor, tecridin karşısında süresiz-dönüşümsüz açlık grevi başlattığını söylüyor. Sayın Abdullah Öcalan’ın içinde bulunduğu koşulları kabul etmediğini ve kendisinin bir kadın olarak geldiği noktanın, taşıdığı misyonun Sayın Öcalan’ın yarattığı kadın özgürlük mücadelesi sayesinde olduğunu belirtiyor” dedi. HDP’li kadın siyasetçiler olarak Leyla’nın başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevini sonuna kadar desteklediklerini söyleyen Rojbin, “Hakkari halkının iradesi olarak vekil seçtikleri Leyla’nın yanındayız. Taleplerinin bir an önce yerine getirilmesini istiyoruz. Leyla’nın bir an önce özgürlüğünü talep ediyoruz” çağrısında bulundu.
 
‘Eylemini sonuna kadar destekliyoruz’ 
 
Demoratik Bölgeler Partisi (DBP) Van İl Eşbaşkanı Aynur Tarhan da, Leyla’nın hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulduğunu dile getirdi. Leyla’nın halkın seçilmiş iradesi olduğunu hatırlatan Aynur, “Kadınlar olarak Leyla’nın süresiz-dönüşümsüz açlık grevini sonuna kadar destekliyoruz. Talepleri bir an önce yerine getirilmelidir. Leyla bir an önce seçildiği halkın yanında yer almalıdır”  diye konuştu. 
 
‘Mahkemenin tutumunu kabul etmiyoruz’
 
HDP Van İl Eşbaşkanı Yadişen Karabulak ise, Leyla’nın 24 Haziran’da Hakkari’nin iradesi olarak seçildiğini vurgulayarak, şöyle dedi: “Mahkemenin tutumunu kabul etmiyoruz. Leyla’nın grevini sonuna kadar destekliyoruz ve selamlıyoruz. Sonuna kadar onu desteklediğimizi bir kez daha buradan duyuruyoruz.”