Kızını istismara maruz bırakan erkek bir günde serbest bırakıldı!

  • 09:05 13 Kasım 2018
  • Hukuk
ŞIRNAK - Silopi'de N.O. adlı erkeğin kızını sistematik cinsel istismara maruz bıraktığı ortaya çıktı. Bir gün gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakılan N.O. hakkında kamu davası açıldı. 
 
İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) Haziran ayında kamuoyuna açıkladığı rapora göre, çocuğa yönelik cinsel istismar suçunda Türkiye, dünya sıralamasında 3’üncü sırada. Raporda, çocuk istismarının son 10 yılda 3 kat arttığı, davaların yüzde 45'inin mahkumiyetle sonuçlanmadığı da istatistiklerle gözler önüne serildi. 
 
Şırnak'ın Silopi ilçesinde N.O. (44) adlı erkeğin, kızı H.'yi (15) sistematik cinsel istismara maruz bıraktığı ortaya çıktı. N.O.’nun hakkında açılan soruşturma sonrası ise, bir gün gözaltında kalıp serbest bırakıldığı öğrenildi. 
 
'Şiddet uyguladığını itiraf etti' 
 
Edinilen bilgilere göre, N.O. 10 Mayıs günü "Ailem dediklerimi yapmıyor, huzurum yok" diyerek polisi aradı. Eve gelen polisin aldığı ifadeler sırasında 15 yaşındaki H.'nin anlatımları sonucu şiddet ve cinsel istismar suçu ortaya çıktı. Bunu üzerine baba N.O., gözaltına alındı. N.O. gözaltında suçunu inkar ederken, H. ve annesi şikayetçi oldu. Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından soruşturma başlatıldı. Savcılık ifadesinde de suçunu inkar eden N.O., "Tokat atmam sonucunda burnundan kan geldi. Yanlış anladı" diyerek uyguladığı şiddeti itiraf etmiş oldu. 
 
Kamu davası açıldı
 
H. ve annesi N. ise savcılık ifadesinde, "yanlış anlaşılma olmuş" diyerek polise verdiği ifadeyi değiştirdi. Anne ve kızı şikayetini geri çekerken, savcılık “yeterli suç şüphesi oluştu” kararıyla kamu davası açtı. Hazırlanan iddianamede de şunlar yer aldı: "Olayın üzerinden yaklaşık 2 yıl geçmiş olduğu anlaşıldığından olayla ilgili olarak beyanlar dışında delil elde etme imkânın bulunmadığı, olay şüphelinin savunması, mağdur beyanı ile tüm soruşturma evrakı kapsamının bir bütün olarak ele alınması neticesinde; şüphelinin üzerine atılı suçları işlediği ve hakkında kamu davası açılması için yeterli suç şüphesinin oluştuğu anlaşılmakla, şüphelinin yargılamasının yapılarak ayrı ayrı cezalandırılmasına karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur."