İdil'de polisler okula girdi: Polis olmak isteyen el kaldırsın!

  • 09:53 13 Kasım 2018
  • Güncel
ŞIRNAK- İdil'in Turgut Özal mahallesinde bulunan Atatürk Ortaöğretim Okulu'nda polislerin sınıfları tek tek gezerek öğrencilere, "Bizi seviyor musunuz sevmiyorsanız neden sevmiyorsunuz? Polis olmak isteyen el kaldırsın" şeklinde sorular sorduğu iddia edildi. Velilerden Ş., “Her hafta 5 öğrenciyi emniyete götürüp gezdireceklermiş. Silah nasıl kullanılır onu öğretecekler? Bütün velilerin karşı durması lazım” dedi. 
 
Şırnak'ın İdil ilçesinde 2016 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında ağır çatışmalar yaşanmış ve birçok ev ile yapı tahrip edilmişti. Yasak sırasında zarar gören ve daha sonra yeniden inşa edilen Atatürk Ortaöğretim Okulu'nda polislerin sınıfları tek tek gezerek öğrencilere, "Bizi seviyor musunuz, sevmiyorsanız neden sevmiyorsunuz, polis olmak isteyen var mı?" gibi sorular sorduğu iddia edildi. 
 
'Polis olmak isteyen el kaldırsın!'
 
Okulda 4 çocuğu eğitim gören ve güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen Ş., olayın geçen hafta yaşandığını söyledi. Çocuklarının anlatımıyla olayı şöyle özetleyen Ş., şöyle dedi: "Geçen hafta çocuklarım eve geldi. Sadece biri anlatsa neyse ama hepsi de aynı şeyi anlattılar bana. Polisler sınıfları tek tek gezerek öğrencilere sorular sormuş. Sınıf ve yaş fark etmeden bütün sınıflara giriyorlar. 'Bizi seviyor musunuz, sevmiyor musunuz, sevmiyorsanız neden sevmiyorsunuz, polis olmak isteyen var mı? Polis olmak isteyen el kaldırsın' şeklinde sorular sormuşlar."
 
'Her hafta 5 öğrenci emniyete götürülecek'
 
Polislerin ayrıca "Her hafta 5 öğrenciyi emniyete götürüp gezdireceğiz" dediğini aktaran Ş., "Biz kendi çocuklarımıza 'gitmeyin' diyoruz ama okul müdürünün tutumuna bağlı. Öğrencilere 'gitmezseniz devamsızlığınız olur' demişler. Zaten okulun her tarafında mobesse kameraları var. Mahallede ise her türlü kirli işler dönüyor. Onlara bir şey yapmıyorlar ama çocukları emniyette götürüp silah nasıl kullanılır onu öğretecekler. Biz bunu istemiyoruz bütün velilerin buna karşı toplanıp okul müdürü ile konuşması lazım" ifadelerini kullandı.
 
Polise, 'kardeşimi öldürdünüz' tepkisi!
 
Okuldan ulaştığımız bir öğrenci ise, yaşanan olayı doğrulayarak "Gelip bize soru sordular. Sınıftan bir öğrenci kalkıp 'Ben sizi sevmiyorum, siz benim kardeşimi öldürdünüz'  deyince sınıftaki polis gidip onundan başından öperek 'Ben seni seviyorum neden çünkü dürüst davrandın. Senle sürekli konuşalım o zaman' dedi" diye anlattı. 
 
Aile ve öğrencilerin kaygıları devam ederken, okulda "güvenlik" adı altında diğer okullardan farklı olarak 2 polisin sürekli kapıda nöbet tuttuğu da öğrenildi