İlk ifadeyi esas alan savcılık dosyayı kapatmadı!

  • 09:05 15 Kasım 2018
  • Hukuk
ŞIRNAK - Cizre’de amcası tarafından 2011-2016 yılları arasında sistematik cinsel istismara maruz kalan N.İ., emniyetteki şikayetini savcılık ifadesinde çekti. Cizre Cumhuriyet Savcılığı ise, mağdurun aile baskısı gibi etkenlerle şikayetini geri çekmiş olabileceğini belirterek, ilk ifadeyi esas aldı ve amca D.İ. hakkında "Çocuğun cinsel istismarı" suçundan dava açtı.  
 
Şırnak'ın Cizre ilçesinde D.İ. (38) isimli erkeğin yeğeni N.İ.'yi (19) 2011-2016 yılları arasında sistematik cinsel istismara maruz bıraktığı ortaya çıktı. N.'nin 2016'da rehber öğretmeni ile konuşmasıyla açığa çıkan cinsel istismar emniyete intikal etti. N., ifadesinde amcası tarafından 11-12 yaşlarından itibaren cinsel istismara maruz kaldığını ve 5 yıl devam ettiğini anlattı. 
 
Telefonunda çocuk fotoğrafları bulundu
 
Şikayette bulunduktan bir gün sonra Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yeniden ifade veren N., şikayetini geri çektiğini belirtirken, D.İ. ise kendisini savunarak istismarı inkar etti. Ancak soruşturma kapsamında sanığın incelenen telefonunda kız çocuklarına ait onlarca fotoğraf bulundu. 
 
Savcıdan örnek karar
 
Savcılık tarafından N.'nin emniyetteki ilk ifadesinin esas alınması gerektiğine karar verilerek, şöyle denildi: "Mağdur çocuğun daha sonra alınan 06/10/2016 tarihli ifadesinde her ne kadar yaşanan olayların gerçek dışı olduğunu, amcasına duyduğu kin sebebiyle bu şekilde amcası olan şüpheliyi suçlayıcı beyanda bulunduğunu ifade etmiş ise de bu ifade sırasında hazır bulunan psikolojik danışman ve rehber öğretmeninin, mağdur çocuğun ifade sırasında, beden dilinin rahat olmadığını, mağdur çocuğun ifadesinde çelişkiler bulunduğunu beyan ettiğinin anlaşıldığı ve yine suça konu olayın çıkış şekli dikkate alındığında, mağdur çocuğun söz konusu şikayetten sonra, şüphelinin amcası olması karşısında ailevi baskı sebebiyle ifade değişikliğine gitmiş olabileceği dikkate alınarak, mağdur çocuğun ilk ifadesine itibar edilmiş olup, şüpheliye atılı suçun yargılamayı gerektirdiği hususu da dikkate alınarak şüphelinin üzerine atılı suçu işlediği kanaatine varılmıştır." 
 
N. duruşmada şikayetini yineledi
 
“Çocuğun cinsel istismarı” suçundan açılan kamu davası Nisan ayında Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. N., bu kez duruşmada yaşadıklarını anlatarak yeniden şikayetçi olduğunu dile getirdi.