Şırnaklı kadınlara çağrı: Var olan şiddete karşı birlik olalım

  • 09:13 15 Kasım 2018
  • Güncel
ŞIRNAK- Şırnaklı kadınlar, 20-25 Kasım tarihleri arasında erkek-devlet şiddetine karşı düzenleyecekleri etkinliklerde buluşacak. HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Zeynep Unat, yapacakları etkinlikler için kadınlara çağrıda bulunarak, "Kadınlarla şiddetin her türlüsünü tartışıp, Meclis’ten sokağa kadar var olan şiddete karşı birlik olalım" dedi.  
 
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla dünyanın dört bir yanında kadınlar, eylem ve etkinliklerde bir araya gelecek ve "erkek-devlet şiddetine hayır" diyecek.  Şırnaklı kadınlar da, 20-25 Kasım tarihleri arasında yapacakları panel, seminer ve etkinliklerle kadına yönelik erkek ve devlet şiddetini konuşarak mücadele yöntemleri konusunda tartışma yürütecek. Çalışmalarına başladıklarını dile getiren HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Zeynep Unat, kentteki bütün kadınlarla bir araya gelmeyi hedeflediklerini belirtti. 
 
'Erkek-devlet şiddeti kendini her alanda gösteriyor'
 
Yüzyıllardan bu yana devam eden erkek şiddetinin bölgede kendini erkek-devlet şiddeti olarak net şekilde gösterdiğini söyleyen Zeynep, "Bütün dünya kadınları yüzyıllardan bu yana şiddetin her türlüsüne maruz kalıyor. Kadınlar her alanda hem erkekler hem de iktidarlar tarafından zulme maruz kalıyor. Son yıllarda bu şiddeti pratikte burada çok görüyoruz. Ülkede Kürt kadınlarına dönük uygulamalar her alanda kendini gösteriyor. Siyasetçi olsun, öğretmen olsun, çocuk ya da sokakta yürüyen bir kadın olsun her alanda yapılan baskı politikalarını burada görüyoruz. Ama bütün dünya kadınları gibi Kürt kadınları da bu erkek-devlet şiddetine karşı en başından beri direniyor. Direnmeye de devam ediyor. Botan'da ki kadınlarda evlerinden başlayarak bu direnişi her yere yaymaya devam ediyor" diye konuştu.
 
'Taybet Ana'yı, Seve ve Pakize'leri unutmadık'
 
Katledilen Taybet İnan'ı, Seve Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar gibi mücadeleci Kürt kadınlarını asla unutmayacaklarını vurgulayan Zeynep, şöyle konuştu:  "Taybet Ana bir anneydi sokak ortasında katledilip cenazesi 7 gün sokakta kaldı. Seve, Pakize ve Fatma üç kadın da siyasetçiydi. Dediğim gibi her alanda kadınlara uygulanan politikalar kendini devlet zihniyeti ile açık bir şekilde gösteriyor. Türkiye ve Kürdistan'daki kadınlar farklı şekillerde katlediliyor. Biz katledilen kadınlarımızı, siyasetçilerimizi unutmadık. Onların mücadelelerini sonuna kadar götüreceğiz. 25 Kasım'da da onların mirasını alarak onlardan aldığımız direnç ve moral ile kadınlarla bir araya geleceğiz. Şırnak'ta her ilçede ayrı ayrı etkinliklerimiz olacak. En gencinden en yaşlısına bütün kadınlar ile bir hafta boyunca yan yana olacağız."
 
'Kadınlar bizlerle alanlarda olsun'
 
Zeynep, Şırnaklı kadınlara etkinlikler için çağrıda bulunarak, "20 Kasım'dan 25 Kasım'a kadar panel, seminer ve yapacağımız açıklamalar ile alanlarda olacağız. Bütün kadınları bir hafta boyunca bizlerle alanlarda olmaya davet ediyoruz. Kadınlarla şiddetin her türlüsünü tartışıp Meclis’ten sokağa kadar var olan şiddete karşı birlik olalım" ifadelerini kullandı.