Korucunun cinsel istismarına maruz kalan M.A.: 25 Kasım’da beni unutmayın

  • 09:02 16 Kasım 2018
  • Güncel
Hikmet Tunç
 
VAN - Korucu Tekin Gülaçtı tarafından cinsel istismara maruz kalan 2'si çocuk 3 kardeşten M.A., suçlunun ceza almasının kendisini umutlandırdığını ancak hala psikolojik desteğe ihtiyacı olduğunu belirterek, "25 Kasım'da kadınlar beni unutmasın" dedi. 
 
Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı bir köyde 15 Aralık 2016 tarihinde zihinsel engelli 2'si çocuk 3 kardeşe cinsel istismarda bulunan korucu Tekin Gülaçtı'nın tutuklu yargılandığı dava, geçtiğimiz günlerde mahkeme heyetinin 40 yıl 10 ay hapis cezası kararıyla sonuçlandı. Kardeşlerden 18 yaşındaki M.A., 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'ne dair mesaj verdi. 
 
'Toplum suçlu erkek yerine bizi suçluyordu' 
 
Maruz kaldığı cinsel istismarın tüm hayatını etkilediğini belirten M.A., kardeşlerinin okulda öğretmenlerine anlatmasıyla yaşananların ortaya çıktığını anımsattı. Suçlu erkek yerine toplumun kendilerini dışladığını vurgulayan M.A., bu yüzden köyde kalamadıklarını hatırlattı. M.A., "Tekin bilinen biriydi. Köyde imam olmadığında O’na namaz kıldırırlardı. Olaydan sonra bizi suçlayan bakışlara maruz bırakıldık. Ardından evimizi yıkarak merkez mahalleye göç ettik" dedi.  
 
'Psikolojik destek almak istiyorum'
 
Toplumsal baskıdan kaynaklı bir de yoksullukla mücadele eden M.A., "Kirada kalıyoruz. İki kardeşim devlete ait sevgi evlerine yerleştirildi. Ben daha önce rehabilitasyon merkezine gidiyordum. Ama raporu yenilemediğim için artık gidemiyorum. Ailede sadece bir kardeşim çalışıyor. Babam arada hamallık yapıyor. Psikolojik destek almak istiyorum" ifadelerini kullandı. 
 
'Tekin'e verilen ceza çok mutlu etti'
 
Yoksulluğun hiçbir öneminin olmadığını ifade eden M.A., son olarak "Artık hayata daha umutlu bakıyorum. Uğraşacak bir şeyler buluyorum. Tekin'e verilen ceza çok mutlu etti beni. Kadınlara '25 Kasım'da beni unutmayın' diyorum" diye belirtti. 
 
'Dayanışma için kadınlara teşekkür ediyorum'
 
Çocukların annesi ise, dayanışmaları için kadınlara teşekkür ederek, şöyle dedi: "Başımıza gelen olayı akrabalarımız dahi bizi suçlayıp yalnız bırakırken, kadınlar bizi yalnız bırakmadı. Verilen cezadan dolayı mutluyum. Son gün bir araya gelen kadınlara çok teşekkür ediyorum."