Gebze Cezaevi denilerek yola çıkarılan kadın tutsaklar Kayseri’ye götürüldü

  • 09:20 16 Kasım 2018
  • Güncel
İSTANBUL / ANKARA - Bakırköy Cezaevi’nden sadece “Gebze Cezaevi’ne götüreceğiz. 10 dakikanız var, asker bekliyor” denilerek sürgün edilen 15 kadın tutsak, kelepçeli olarak 12 saatlik ring yolculuğu ardından Kayseri Kadın Cezaevi’ne götürüldü. Hem tutsaklar hem de aileleri, Kayseri'deki soğuk hava koşullarından dolayı rahatsızlandıklarını belirtti. 
 
Bakırköy L Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’nde tutsak bulunan 15 kadın, 7 Kasım’da gerekçe belirtilmeden Kayseri-Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilmişti. Sürgün edilen kadınların isimleri şöyle: Leyla Baran, Sibel Aslantaş, Hasret Er, Hacer Yıldız, Merge Polat, Cihan Türk, Ruken Gündüz, Hülya Anci, Bermal Solak, Ece Gökdağ, Girin Kınay, Hacer Kara, Kadriye İlbaş, Şilan Okut, Emine Özer.
 
Tutsaklardan Bermal Solak, sürgün sırasında yaşananları ve götürüldükleri cezaevinde maruz kaldıklarını gönderdiği mektubunda anlattı. 
 
‘12 saatlik ring yolculuğuyla Kayseri Cezaevi’ne ulaştık’
 
İyi olmaya çalıştıklarını belirten Bermal, yaşananları şöyle aktardı: “07.11.2018 tarihinde Bakırköy Cezaevi'nden şuan bulunduğumuz cezaevine sürgün edildik. Sayımdan hemen sonra belli isimler okunarak Gebze Cezaevi’ne götürüleceğimiz söylendi. ‘10 dakikanız var, asker bekliyor’ deyip başımızda hazırlanmamızı beklediler. Bizlerde Gebze Cezaevi eski bir cezaevi olduğu için yanımıza sadece kimi zaruri ihtiyaçlarımızın dışında hiçbir şey almadık. Gebze Cezaevi’ne gideceğimiz düşüncesiyle 12 saatlik ring yolculuğuyla Kayseri Cezaevi’ne ulaştık. Şuan kaldığımız cezaevi çok yeni bir cezaevi. Bizden öncede Tarsus Cezaevi’nden gelen arkadaşlarımız var. Toplamda dört koğuşumuz var. Buraların aşırı soğuk ve küçük oluşu özellikle hasta olan arkadaşlarımızı şimdiden fazlasıyla zorlamaktadır. Ayrıca Yeni Yaşam gazetesi halen gelmemektedir. Fazlasıyla kitap sorunu yaşıyoruz.” 
 
‘Artık her hafta görüşe gidemeyeceğim’
 
Perşembe günü yakınlarıyla haftalık olağan telefon görüşmesi yapan aileler de, Bakırköy'den Kayseri'ye kelepçeli bir şekilde götürülen tutsakların soğuk hava koşullarından olumsuz etkilendiklerini vurguladı. Tutsaklardan Sibel Aslantaş'ın Diyarbakır'da yaşayan annesi Yeter Aslantaş, "Kızımın 3 senesi doldu, Bakırköy'de olduğundan beri zaten gidemiyordum. Madem başka yere yollayacaklardı yanıma versinler. Diyarbakır'a gelsin de her hafta göreyim" dedi.
 
Ruken Gündüz'ün annesi Melahat Gündüz de, yine kötü hava şartlarına değinerek "Zaman çok az, telefonda konuşuyoruz ama her şeyi konuşacak zamanımız olmuyor. Bu gün konuştuk. Şimdilik sadece hava çok soğukmuş. Bakırköy'den giden 3 arkadaşıyla beraber aynı koğuşta kalıyor. Diğerlerini  başka koğuşlara vermişler. Kötü bir muameleyle karşılaşıp karşılaşmadığını bilmiyorum. Olsa da bana söylemez zaten. Zaman azlığından dolayı neden götürülmüşler onu bile soramadık. Sadece kışlık, kalın kıyafetler istedi benden. İstanbul dışına götüreceklerini söylemişler ama nereye gideceklerini bilmiyorlarmış" diye konuştu. İstanbul'da yaşayan Melahat, şu an Kayseri'ye götürüldüğü için kızı Ruken'i her hafta göremeyeceği için üzgün olduğunu belirtti.
 
‘Gece yarısı ‘gidiyorsunuz’ denilmiş sadece’
 
Tutsaklardan Mergê Polat'ın Konya'da yaşayan kardeşi Erdoğan Polat ise, şöyle dedi: "Gittiği günün sabahında konuşabildik, bu gün de araması lazımdı ama aramadı henüz konuşamadık. Ablamın dediğine göre gecenin bir yarısı saat 00.00-01.00 gibi apar topar siz gidiyorsunuz deyip götürmüşler. Neden götürüldüklerini onlar da bilmiyorlar, biz de bilmiyoruz.”