Diyarbakır'da 25 Kasım startı yarın veriliyor

  • 09:02 17 Kasım 2018
  • Güncel
DİYARBAKIR - DAKAP Dönem Sözcüsü Bahar Karakaş, Diyarbakır'da 25 Kasım etkinliklerinin startının yarın yapılacak açıklama ile verileceğini belirterek, "Şiddete karşı tek ses olalım" diyerek kadınları alanlara çağırdı. 
 
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü kapsamında, kadınlar bulundukları her alanda seslerini yükseltmeye hazırlanıyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda kadınlar sloganları ve itirazlarıyla sokaklarda olacak. Diyarbakır'da ise kadınlar, Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) öncülüğünde yapılacak 25 Kasım etkinliklerinde buluşacak. Kentte yapılacak etkinliklerin startı yarın (18 Kasım) Ofis AZC Plaza önünde yapılacak açıklamayla verilecek. Aynı gün içinde kadınlar bisiklet turuna katılacak. 25 Kasım günü ise tüm kadınların katılımıyla kitlesel, meşaleli ve erbaneli yürüyüş düzenlenecek. 
 
'AKP kadın düşmanlığını daha açık bir şekilde hayata geçirdi’
 
Kentte yapılacak 25 Kasım etkinliklerine ilişkin bilgi veren DAKAP Dönem Sözcüsü Bahar Karakaş, "Kadınlarla ilgili geliştirilen politikalarda sürekli AKP suçlu gösteriliyor. Evet, AKP'nin de eli var fakat bu aslında bir sistem sorunudur" diyerek söze başladı. AKP'nin iktidara gelmesiyle beraber kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz olaylarındaki artışa dikkat çeken Bahar, "AKP bunları söylemlerine döktü. Yaptıkları her çalışma ve etkinlikte kadına dair konuşmaktan, kararlar almaktan ve bizim adımıza bizimle ilgili değişiklikler yapmaktan bıkmadılar. Yani AKP diğer siyasetçilere kıyasla kadın düşmanlığını daha açık bir şekilde hayata geçirdi" dedi. 
 
'Kirli oyunlarını kadınlar üzerinden oynuyorlar'
 
Türkiye'de ciddi bir toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin söz konusu olduğunu kaydeden Bahar, şunları dile getirdi: "Böylesi bir eşitsizlik yaşanırken, Türkiye'de kadın politikalarının bir bakanlığın başkanlık odasına sıkıştırılmaya çalışılması sorunları büyüten bir sistemdir. İktidarın samimiyetsizliğini de gösteriyor. OHAL geldi, geçti ve en çok direnen kadınlar oldu. KESK kongresine en çok katılanlar kadınlar oldu, direnişlerde en ön safları kadınlar aldı, en umutsuz günlerimizde en çok direnenlerimiz ve umut yayanlarımız kadınlar oldu. 80'lerde saldırıların en yoğun olduğu günlerde, darbenin ardından sokağa çıkarak Yoğurtçu Parkı'nda ilk kitlesel eylemi yapanlar da kadınlar olmuştur. Bu sistem en çok direnenin ve umut yayanın kadınlar olduğunu bildiği için en kirli oyunlarını da kadınlar üzerinden oynamaktır." 
 
'Şiddete karşı ses olalım'
 
"Biz kadınlara düşen, mücadeleyi örgütlü bir şekilde örmektir, örgütlü hareket etmektir" diyen Bahar, önümüzdeki günlerde etkinlik programını kamuoyu ile paylaşacaklarını aktardı. Bahar, etkinliklere tüm kadınları davet ederek, "Şiddete karşı tek ses olalım" dedi.