Kayyımın sosyal belediyeciliği: 2 haftadır tıkanan kanalizasyon açılmıyor!

  • 09:06 17 Kasım 2018
  • Güncel
ŞIRNAK - Cizre Belediyesi’ne atanan kayyımın "sosyal belediyecilik yapıyoruz" diyerek aldığı 53 aracın reklamını yaparken, 9 gündür bahçelerinde tıkanık giderle yaşadıklarına belirten Fatma Melez, "Belediyenin tek bir kanalizasyon aracı var o da tamir için şehir dışında. 2 haftadır 120 bin nüfusluk ilçede kanalizasyon hizmeti verilemiyor" dedi. 
 
Şırnak'ın Cizre ilçesinde Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediyeye kayyım atandıktan sonra "Cizre'nin yeni yüzü, Cizre halkı hizmet gördü" şeklinde mesajlar verilirken, halk 3 yıldır yolların yapılmaması başta olmak üzere verilmeyen hizmetten şikayetçi. 2 ay önce "Cizre'de belediyeye 53 yeni araç filosu eklendi" haberinin yapıldığı 120 bin nüfusluk ilçede, 2 haftadır kanalizasyon hizmeti verilmiyor. 
 
Yenilenen 53 aracın içerisinde kanalizasyonları açan tek bir aracın bulunduğu, var olan aracın da tamir için şehir dışına çıkarıldığı öğrenildi. 10 gündür bahçesinde tıkanan giderle yaşamak zorunda kaldıklarını dile getiren Fatma Melez, belediyenin kendilerine hizmet vermediğini söyledi ve  duruma tepki gösterdi.
 
'Belediye hizmet vermiyor' 
 
2 haftadan uzun süredir bütün giderlerin gittiği boru tıkandığı için bahçesinin sürekli su altında kaldığını dile getiren Fatma, "Biz 9 gündür bu durumdayız. Belediyeye gidiyoruz belediye çalışanları araba bozulmuş diye gelip yapmıyorlar. Birkaç kez gidip başvurduk ama 'Araba bozulmuş arabamız geldikten sonra gelip yapabiliriz' dediler. Bunun için de ilk önce 25 TL verip fiş kesmemiz gerekiyormuş. Biz şu anda evde duş alıp sonra gelip burada toplanan suyu atıyoruz. Bulaşığı yıkadıktan sonra gelip burada toplanan suyu bahçedeki çamurun içine atıyoruz. Belediye bize hizmet etmiyor" dedi.
 
'Kayyım reklamını yapıyor' 
 
DBP'li belediye zamanında kanalizasyonlar yapıldığında herhangi bir ücret istenmediğini aktaran Fatma, "Telefon açıyordun geliyordu yapıyordu. Şimdi bir ücretlendirme var. Her bozulan, tıkanan kanal için 25 TL ücret istiyorlar. Kayyım '53 yeni araç alındı' diye reklam yapmıştı ancak şuan 120 bin nüfuslu Cizre'de sadece bir tek kanalizasyon aracı var" diye belirtti. 
 
Güzel hizmetler hayata geçiriliyormuş’
 
Yaklaşık 10 milyon TL'ye alınan 53 aracın hizmete daha iyi yansıyacağını vurgulayan İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı Faik Arıcan, "Sosyal belediyecilik anlayışıyla tasarrufu hizmete çevirdik, kazanan Cizre oldu. Bir taraftan altyapı diğer taraftan da üst yapı çalışmaları ile uğraşırken, araç parkımızın da güçlü olması gerekiyor. Göreve geldiğimiz günden bugüne birçok iş makinesini alarak güzel hizmetleri hayata geçirdik. Bu sebeple imkânlarımız nispetinde belediyemizi en iyi duruma getirme gayreti içerisinde olacağız" demişti.