Hasankeyf’te tarihi tahribat sürüyor

  • 09:08 17 Kasım 2018
  • Ekoloji
BATMAN - Yapımı süren Ilısu Barajı nedeniyle  Hasankeyf'te  tahribat sürerken, zorla taşınan tarihi ve kültürel varlıkların ardından ibadete kapatılan Er Rızk Camii minaresinin taşları yerinden söküldü.
 
Ilısu barajı nedeniyle 12 bin yıllık yaşam belleği olan Batman'ın tarihi ilçesi Hasankeyf'te tahribat sürüyor. İnşaat sahasına çevrilen ilçede zorla taşınan tarihi ve kültürel varlıkların ardından şimdi de 609 yıllık tarihe sahip ve Eyyübiler dönemine ait Er Rızk Camii minaresinin taşları tek tek yerinden sökülüyor. 
 
Tarihi camide iş makineleriyle yıkım 
 
Tek parça halinde taşınması 'yıkım riski' oluşturuyor denilerek üç parça halinde taşınması planlanan minarenin taşları yerinden sökülürken, camii ise ibadete kapatıldı. Camii bahçesinde yer alan ağaçlar yıkım nedeniyle kesilirken, iş makineleri ile camiinin taşlarının sökülmesi ve cami çatısı üzerinde iş makineleri ile kazı yapılması dikkat çekiyor. Tarihi camii ve minarenin zorla taşınması için iş makineleri ile hızlandırılan yıkıma karşı ise kamuoyunun sessizliği ise düşündürücü.
 
Öte yandan Dicle Nehri'nin kumla doldurulma işlemi sürerken, Hasankeyf Kalesi'ne ise beton duvar örülüyor.
 
İlçeyi gezmeye gelen turistler ise karşılaştıkları tahribat karşısında tepki gösteriyor.