'İmralı ruhunu mücadelenin gücü haline getirmeliyiz '

  • 09:07 18 Kasım 2018
  • Güncel
HAKKARİ - HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in tutuklu bulunduğu cezaevinde girdiği açlık grevine destek olduklarını belirterek, "İmralı'nın ruhunu mücadelenin gücü haline getirmeliyiz" mesajını verdi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek için Demokratik Toplum Kongresi (DTK)Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı cezaevinde başlattığı açlık grevi 11'inci gününe girdi. HDP öncülüğünde başlayan ve iki gün sürecek olan açlık grevi eylemi Diyarbakır, Adana, Van, Urfa ve Hakkari'de devam ediyor. 
 
'Tecride karşı durmak toplumsal değerlere sahip çıkmaktır'
 
DBP Hakkari il binasında yapılan açlık grevi eyleminde yer alan HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir,  Abdullah Öcalan üzerindeki tecride ve Leyla'nın eylemine ilişkin yaptığı değerlendirmede, tecridin Abdullah Öcalan şahsında toplumsal değerlere yönelik bir saldırı olduğunu söyledi. Nuran, "Yıllardan beridir Sayın Öcalan üzerinde ağırlaştırılmış bir tecrit var. Bundan dolayı bu tecride karşı durmak, toplumsal değerlere sahip çıkmaktır. Şüphesiz bu tecrit uluslar arası güçlerin desteğiyle ağırlaştırılıyor. Uluslar arası güçlerin tecride kaşı tutumları ortadadır. Kürt halkına karşı geliştirilen bu tutuma karşı bizler ses olmalıyız. Tecridi kırmak, aynı zamanda katledilmeyi, soykırımı ve asimilasyon politikalarını kırmaktır" diye konuştu. 
 
'Ortadoğulu halkların mücadele adımlarıyız'
 
Tecridin derinleştirilerek Abdullah Öcalan'ın yaşamla olan bağlarının koparılmak istendiğine dikkat çeken Nuran, "Tecridin ağırlaştırılması egemenleri güçlendirip, Kürt halkı üzerinde saldırılarını artırmıştır. Düşünün insanlar sokaklarda Kürtçe konuşmaya korkar duruma gelmiştir. Durum bu seviyeye getirilmiştir. Onlara göre Kürt varlığı onların kural ve ilkelerine göre yaşamak zorunda. Onların safında olmayan onlara göre düşmandır. Ama çok iyi bilinmelidir ki bizler Ortadoğulu halkların mücadele adımlarıyız. Bu zihniyete karşı hiçbir zaman boyun eğmedik eğmeyeceğiz" diye belirtti.   
 
'Tecride karşı durmak yemek ve su kadar gereklidir'
 
Tecridin kırmanın insan haklarına sahip çıkmak anlamını taşıdığını ifade den Nuran, şunları dile getirdi: "Kürt halkı geçmişten bu yana hiçbir zaman zulme ve zorbalığa sessiz kalmamıştır. Zulme karşı her zaman mücadelesini yükselterek cevap olmuştur. Kürt halkı mücadelesini en üst seviyeye getirmiştir. Ortadoğu'da mücadelenin temel taşlarını Kürt halkı atmıştır. 21.yüzyıl Kürt halkının özgürlük yüzyılı olacaktır. Kadınların mücadelesi öncülüğünde tecrit parçalanıp özgürlük kazanacaktır. Tecride ve tek adam rejimine karşı toplumsal itiraz gün geçtikçe büyüyor. Orta doğu halklarının mücadelesi Sayın Abdullah Öcalan'ın paradigmasıyla örülmüş. Hangi dil, din ve ırktan olduğumuz önemli değil, önemli olan bizim insan haklarına aykırı olan bu tecride karşı birlik olmamızdır. Abdullah Öcalan'a sahip çıkmak hepimizin temel sorumluluğudur. Tecride karşı durmak yemek ve su kadar gereklidir. İmralı'nın ruhunu mücadelenin gücü haline getirmeliyiz."
 
'Özgürlüğe yürüyeceğimiz günler yakındır'
 
Nuran devamında Leyla'nın Kürt halkının iradesi olduğunun altını çizerek, şu ifadeleri kullandı: "Leyla Güven açlık grevini başlatarak, tarihi bir sorumluluk ve tarihi bir adım atmıştır. Bizler yaşamın her alanında bu eyleme sahip çıkarak talebimizi bir kez daha tekrarlıyoruz. Tecridi bizim ittifakımız ve beraberliğimiz kıracaktır. Aslında beş il de başlayan açlık grevi eylemi özgürlük şiarımızdır. Ağırlaştırılmış tecride karşı yıllardan beridir tavrını değiştirmeyen uluslararası güçler sessizliğini böyle devam ettirirse Kürt halkı mücadelesini farklı eylemler yaparak büyütecektir. Bizim taleplerimizi yerine getirene kadar bizler eylemlerimizi sürdürteceğiz. Kürt halk önderi özgürlüğüne kavuşmadan, bizler mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Halkımızla beraber tecridi kırıp özgürlüğe yürüyeceğimiz günler yakındır. " 
 
'Tecrit kırılana dek mücadeleye devam'
 
Açlık grevi eyleminde yer alan HDP Hakkari İl Eşbaşkanı Zeynep Kaya ise, Leyla'nın başlattığı açlık grevi eyleminin önemine değindi. Zeynep, "Leyla Güven şahsında kadın iradesi yargılanıyor. Bizler Hakkarili kadınlar olarak Leyla Güven'in başlatmış olduğu eyleme sonuna kadar destek veriyoruz. Leyla Güven'in talepleri kadınların talebidir. Bu taleplere karşı cevap olana kadar bizler eylemlerimizi sürdüreceğiz. Tecrit kırılana dek mücadeleye devam" dedi.