Leyla Güven'in eylemini sahiplenen kadınlar: Öleceksek onurlu ölelim

  • 15:42 18 Kasım 2018
  • Güncel
DİYARBAKIR - İki gündür açlık grevinde olan direnişçileri yalnız bırakmayan kadınlar, "Leyla, ölüm oruçlarının ve zulümlerin zindanında bedenini halkı için ölüme yatırdı" diyerek halka Leyla Güven'in eylemine sahiplenilmesi çağrısında bulundu. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek için tutsak bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 11 gündür açlık grevi eyleminde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'e destek amacıyla siyasetçilerin başlattığı açlık grevi eylemi devam ediyor. Eylemcilere gün boyu farklı kurumlardan ziyaretler yapılırken, dünden bu yana onlarca kadın eylemi ziyaret etti. 
 
'Leyla onurlu ve dik durmuştur'
 
Eylemcileri ziyaret eden kadınlardan  Fatma Aygül, onurlu her Kürdün tecride karşı tepki göstermesi gerektiğini belirtti. Fatma, yıllardır devletin zulmüne uğradıklarını ifade ederek, "Bu saldırılara Kürt gençleri, Kürt kadınları bedel ödediler, canlarını feda ettiler. Leyla da canını feda etmeyi göze alan kadınlardan biridir. Biz de Kürt anneler olarak Leyla'nın arkasındayız. Leyla onurlu ve dik durmuştur. Leyla'nın serbest bırakılmasını ve Abdullah Öcalan ile görüşmelerin başlamasını istiyoruz. Açlık grevine girenleri de selamlıyorum. Kürt halkı bedel ödeyen gençlerini de, kadınlarını da unutmadı, unutmayacak. Bu mücadele kırk yıllık mücadeledir. Kürt halkı şehit düşen binlerce gencinin hatırına bile olsa susmamalıdır" dedi. 
 
'Dilimiz ve kültürümüz için yüz yıllardır savaşıyoruz'
 
Rehime Dolu da Leyla'yı selamlayarak "Önderi ve özgürlüğü için direnen tüm kadınlar Kobanê'de olduğu gibi zafere ulaşacaklar" dedi. Fehime, Kürt halkının tecridi direnişiyle kıracağını söyleyerek, "Abdullah Öcalan hep barıştan yana oldu, hep barışı savundu. Savaşı savunanlar önderliğin başlattığı barış sürecini bitirdi. Kürt halkının iradesini gasp ediyorlar. Sanıyorlar ki Kürt halkı baskı ve saldırılardan korkup diz çökecek. Biz 40 yıl değil, yüz yıllardır faşizme karşı, ırkçılığa karşı, dilimiz, kültürümüz için savaşıyoruz. Saddam'la Kenan Evren'in sonu ne olmuşsa Kürt halkına zulmedenlerin sonu hep öyle olacaktır. Tecrit hemen kaldırılsın ve Leyla serbest bırakılsın. Leyla yalnız değildir" şeklinde konuştu. 
 
'Öleceksek onurlu ölelim'
 
Leyla Güven için yapılacak eylem ve etkinliklerin yasaklanmasına tepki gösteren Münevver Yamaç da Leyla'nın grevini selamladı. Münevver, "Köyümüzü, evimizi, ormanlarımızı yaktılar, çocuklarımızı, abilerimizi, babalarımızı kaybettirdiler. Tecavüz ettiler, astılar, parçaladılar, sürüklediler. Kürt halkı hiç birine boyun eğmedi, davasından vazgeçmedi, vazgeçmeyecek. Bugün açlık grevinde olan Leyla Güven; Ferhat Kurtay, Mazlum Doğan, Sakine, Zilan ve Kemal Pir'lerin yoldaşıdır. Leyla, bugün ölüm oruçlarının ve zulümlerin zindanında bedenini halkı için, Abdullah Öcalan için ölüme yatırdı. O günden bugüne değişen birşey yok. O gün de Kürt çocukları bedenini ölüme yatırıyordu, bugün de. Bize düşen sahiplenmek, direnmek, sokağa çıkmaktır. Çocuklarımıza sahip çıkmaktır. Onurlu ve dik durmaktır. Öleceksek bile temiz ölelim, onurlu ölelim" diyerek Kürtleri eylemi sahiplenmeye çağırdı.