Ankara Kadın Platformu 25 Kasım'da sokakları bırakmayacak: Saldırılar bizi yıldırmadı

  • 09:04 19 Kasım 2018
  • Güncel
ANKARA - Birçok farklı siyasetten kadının bir araya geldiği Ankara Kadın Platformu'nda kadınlar, her yıl olduğu gibi bu 25 Kasım'da da sokakta olacak. Yıllardır Ankara sokaklarında seslerini yükselttiklerini belirten Nebiye Merttürk, "Polisin ya da devletin yasağı şimdiye kadar yıldıramadı. Bugünden sonra da yıldıramayacak" dedi.
 
Sendika üyeleri, sosyalist, politikacı, öğrenci, feminist, LGBTİ ve birçok kesimden aktivistlerden oluşan Ankara Kadın Platformu, kurulduğu 2000'li yıllardan bu yana Ankara sokaklarında kadına karşı şiddete, tacize ve sömürüye karşı mücadele ediyor. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal'den (OHAL) sonra birçok eylemin yasaklanması ve çoğunlukla gözaltıyla sonlanmasına rağmen kadınlar hiçbir zaman sokağı terk etmedi. Yine bir 25 Kasım gelirken, platform üyeleri Ankara'nın birçok yerinde eylemlerine devam edecek. Ankara Kadın Platformu üyesi ve Halkevleri Kadın Sekreteri Nebiye Merttürk, 25 Kasım'a kadar gelinen süreçte yaşanılanları ve platformun kadın mücadelesine dair konuştu. 
 
'Bir yılda 400'den fazla kadın öldürüldü'
 
Geçen 25 Kasım'dan bu yana kadına yönelik şiddetin azalmadığını hatta giderek yaygınlaştığını dile getiren Nebiye, "Bir yıl içerisinde 400'den fazla kadın öldürüldü. Çok sayıda çocuk istismara maruz bırakıldı. Yani kadınlara ve çocuklara uygulanan şiddet artarak devam ediyor. Bunun elbette ki bir sebebi var; bir yandan kadınlar hakları ve hayatları için mücadele ederken, bir yandan da devlet, erkek egemen politikaları ile aslında cinayet işleyen, kadına şiddet uygulayan erkekleri koruyup kollamakta. Bu durum da şiddetin artmasına neden oluyor" dedi. 
 
Ankara'daki eylemsellikler 
 
Platform olarak hem Türkiye'deki hem de Ankara'daki kadın gündemlerine dair ses çıkarmayı kendilerinde sorumluluk olarak gördüklerini ifade eden Nebiye, bir yıl içinde kadın haklarına yönelik ciddi saldırılar olduğunu kaydetti. Nebiye,  geçen bir yıla ilişkin eylemselliklerini şöyle anlattı:
 
"Kadınların tüm itirazlarına rağmen 'müftülük nikahı' hayata geçirilmek istendi. Yine çocuk istismarına dair yasa tasarısı hiçbir kadın kurumuna sorulmadan alelacele meclise getirildi. Erkekler devletten aldığı cesaret ile 'mağdur babalar platformu' gibi uydurma birliktelikte kadınların yıllardır kazanmış olduğu haklarına saldırmış oldu. Nafaka hakkının kaldırılması gündeme geldi. Devlet kadınların taleplerine kulaklarını tıkarken, erkeklerin taleplerini dinliyor. Yine kadınlar için önemli olan 6284 sayılı yasa bugün ayaklar altına alınmaya çalışılıyor. Kadınların buna karşı da mücadelesi söz konusu. Ankara'da Şule Çet cinayeti işlenmişti. Buna dair hep beraber ses çıkardık ve katilin yakalanmasını sağlamış olduk. Yine Ankara Mamak'ta bir çocuk istismara maruz bırakıldığında yüzlerce kişi sokağa çıkarak faili yakalattık. Devlet görevini yerine getirmedi. Bizim çabalarımızla yakalandı."
 
'Valinin polisin devletin yasağı yıldıramayacak' 
 
Bu olumsuzlukların yanı sıra kadınların tacize ve şiddete maruz kaldığında sessiz kalmadığına dikkat çeken Nebiye, 25 Kasım'da yine kadına yönelik şiddeti protesto etmek için sokakta olacaklarını vurguladı. Nebiye, "İki yıl önceki 25 Kasım'da platform üyelerimiz şiddeti protesto etmek isterken gözaltına alınmıştı ve dava açılmıştı. Bu davadan beraat etmiş olduk. Bu yıldırma politikaları işlemedi. Geçen yıl da Ankara'daki eylemin çağrıcısı olmuştuk. Bu yıl da 25 Kasım'da Ankara sokaklarında olacağız. Geçtiğimiz 8 Mart eylemlerinde polis inanılmaz bir biçimde saldırmıştı. Orada bu tahammülsüzlüğü gördük. Polis 'yapamazsınız' dediğinde biz 'bu eylemi yapacağız' dediğimizde saldırılarını gördük. Valinin, polisin ya da devletin yasağı şimdiye kadar yıldıramadı. Bugün den sonra da yıldıramayacak" dedi.