Mazgirt’in ilk kadın muhtar adayı: Seçimler kadının sesini duyuracağımız bir araç

  • 09:05 19 Kasım 2018
  • Yaşam
DERSİM - Mazgirt’in ilk kadın muhtar adayı Pelin Güngören, seçimlerin amaç değil kadınların sesini duyurmak için araç olduğunu belirterek, "Kadınlar güçlerini ortaya çıkarmadıkça güzel günler gelmeyecektir" dedi.
 
Türkiye'de 31 Mart 2019'da yapılacak olan Yerel Seçimler için siyasi partiler çalışmalarının startını verirken, muhtarlık seçimleri için de adaylar başvurularını ilgili makamlara bildirmeye başladı. Hummalı bir çalışmanın olduğu Dersim’in en eski yerleşim yerlerinden olan Mazgirt ilçesinde yaşayan Pelin Güngören de Yukarı Eltihatun Mahallesi için muhtar adaylığı başvurusunda bulundu. İlçenin şimdilik ilk kadın muhtar adayı olan Pelin, en çok kadınlar tarafından destekleniyor.
 
'Seçimler amaç değil, araçtır'
 
Seçimlerin bir amaç değil araç olduğunu belirten Pelin, "Seçimler her zaman bir araçtır. Bunu bilerek muhtarlık için başvuru da bulundum. Bu araç benim için kadınların sesi, soluğu olmak, yaşadığı sorunları dile getirmek gibi bir amacı taşımaktadır. Bu sorunları dile getirmek için adım attım" dedi.
 
'Kadınlar her gün yaşamı örüyor'
 
Pelin, kadınların yaşamın her alanında emekleri ile var olduklarını fakat söz söyleme hakkının erkeklere tanındığının altını çizerek, “Kadınlar yaşadığı sorunları dile getirmekte zorlanıyor çünkü yaşamın her alanında erkekler söz sahibi. Kadınlar yaşamı her gün yeniden örmesine rağmen toplumsal, siyasal yaşamda da geri plana itiliyor” diye belirtti.
 
‘Kendimizi ortaya koymadıkça güzel günler bize gelmez’
 
Alman Peter Maiwald’in ‘İşçi B’nin Hikayeleri’ adlı kitabında yer alan "Güzel günler gelmez, biz güzel günlere yürümedikçe" sözünü hatırlatan Pelin, “Biz kadınlarda yaşamın her alanında var olmamıza rağmen kendimizi ortaya koymadıkça bu güzel günler bize gelmeyecektir” sözlerini kullandı.
 
‘Kadınlar bir arada olalım’
 
Kadın dayanışmasına ve ortak mücadeleye dikkat çeken Pelin, “Küçük bir ilçede yaşıyoruz. Sıkıntılar ve sorunlar tabi ki yine büyük bir yerin sorunları kadar çok görünmeyebilir. Fakat sıkıntılar her yerde olduğu gibi bizde de yaşanıyor. Bu noktada şunu söyleyebiliriz. Bir taşla ev olmaz, taşların bir araya gelmesiyle güzel bir ev inşa edilebilir. Biz kadınlar da güzellikleri her gün yeniden inşa edenler olarak bir arada olup, güzel ilçemizi daha çok güzelleştirebiliriz” ifadelerini kullandı.