Mahkeme cinsel istismar suçunda artırıma gitti: Ceza 28 yıla çıkarıldı

  • 09:04 20 Kasım 2018
  • Hukuk
ŞIRNAK - Cizre’de 6 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan F.N. isimli erkeğe, 28 yıl hapis cezası verildi. 
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde F.N. (24) isimli erkek, geçen yıl Aralık ayında okuldan eve gittiği esnada 5 yaşındaki E.D.’yi kaçırarak cinsel istismarda bulundu. Çocuğun eve geç gelmesi üzerine şüphelenen aile, cinsel istismarı açığa çıkararak şikâyetçi oldu. Gözaltına alınan F.N. ifadesinin ardından mahkemeye sevk edilerek tutuklandı. Hazırlanan iddianamede sanık, mağdur ve müşteki ifadelerine yer verildi. Dosyada yer alan Adli Tıp Kurumu raporunda da cinsel istismar kanıtlandı.
 
Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada ifade veren sanık, “Çocuklar kovalıyordu, zarar vermemeleri için aldım” diyerek kendisini savunmaya çalıştı. Çocuğun ifadesini dinleyen pedagog ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı danışmanları “Çocuğun ifadelerine göre olayın yaşandığı kanaatindeyiz. Şikâyetçiyiz davaya katılma talebimiz vardır” dedi. 
 
Sanığa 28 yıl hapis cezası 
 
Mahkeme heyeti, “Çocuğun cinsel istismarı” suçundan ve çocuğun 12 yaşından küçük olmasını dikkate alarak 19 yıl hapis cezası verdi. “Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçundan da 3 yıl ceza veren mahkeme, cezayı bir kat daha artırarak 6 yıla çıkardı. Daha sonra sanığın suçu cinsel amaçla gerçekleştirdiği anlaşıldığından ceza, 5237 sayılı madde uyarınca yarı oranında artırılarak 9 yıla çıkarıldı ve toplamda 28 yıl hapis cezasına hükmedildi.  
 
Dosya, İstinaf Mahkemesi’ne gönderildi.