Maruz kaldığı ensesti ifşa etti: Bu benim utancım değil

  • 09:03 21 Kasım 2018
  • Güncel
Duygu Ciniviz
 
HABER MERKEZİ - Yıllarca abisi tarafından cinsel istismara maruz kalan Gamze, 9 Kasım’da kendisine yaşatılanları ifşa ettikten sonra intihar girişiminde bulundu. Kadınların dayanışmasıyla hayata tutunan Gamze, “Ben 19 yıl boyunca çok korktum. Sonra fark ettim ki bu benim utancım değil abimin ve bana zarar veren erkeklerin utancı. Sessiz kalınması gereken bir durum değilmiş, biz sessiz kaldıkça çoğalıyor bu durum. Tek isteğim kimse susmasın” dedi. 
 
Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF), 2014 yılında ülkede çok yaygın olmasına rağmen hiç konuşulmayan ensesti görünür kılmak amacıyla 56 ilde araştırma yaptı. Ancak “Türkiye Ensest Atlası” araştırmasını hazırlarken sitesi hack’lenen ve tehditler alan TKDF, 56 ilde yaptığı araştırmanın sonuçlarını, rakamları açıklayamadı bile. Ancak verilen yüzde 40 oranı bile tablonun görülmesi için yeterli oldu. Tek bir rakam olarak verilen bu oran, her 10 kişiden 4’ünün enseste maruz kaldığını açıklıyordu. 
 
Bütün bu istatistiksel veriler bir yana Türkiye’deki ataerkil toplumdan kaynaklı kız çocukları doğdukları ilk andan itibaren “kutsal aile”, “aileden başka bir hayatın olmadığı” yalanlarıyla büyümeye devam ediyor. Bunlardan biri de 27 yaşına henüz girmiş olan Gamze. 8 yaşından itibaren abisi tarafından sistematik cinsel istismara maruz kalan Gamze, 9 Kasım’da sosyal medya hesabından yaşadıklarını ifşa etti. Yaşadıklarını ifşa ettikten sonra intihara sürüklenen Gamze’nin 10 Kasım’dan bu yana hastanede tedavisi sürüyor.
 
Tedavi gördüğü hastanede psikolojik şiddet
 
Gamze, kadınların ve kadın örgütlerinin verdiği destekle ayakta kaldığını belirtti. Psikiyatri servisinde yatarak tedavisi süren Gamze, bu kez bulunduğu hastanede başka bir hasta tarafından “çok açık giyiniyorsun, herkes seni böyle taciz eder” denilerek psikolojik şiddete maruz kaldı. Gamze, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Sadece evde değil ki işte tedavimin devam ettiği hastanede de bir hasta tarafından psikolojik şiddete maruz kaldım. Yaşadığım bu tartışmanın ardından sinir krizi geçirdim, doktorlar ve diğer hastalar tarafından ancak sakinleştirilebildim.” 
 
‘Bu süreçten güçlenerek çıkacağım’
 
İfşanın ardından çok fazla destek mesajı alan Gamze, “Kadınların bir arada olması ve onlardan aldığım güçle sorumlularından şikayetçi olmaya karar verdim. Bana zarar verenleri adalet karşısına çıkarmadan intihar etmeyle en büyük haksızlığı yaptığımı fark ettim. Bu süreçten güçlenerek çıkacağım, buna inanıyorum” dedi.
 
‘Benimle olan insanlarla kurduğum aileden güç alıyorum’
 
“Öyle güçlü ve öyle farklı destek mesajları, videolar, şarkılar aldım ki açıkçası şimdiye kadar anne ve babamdan bile böyle bir ilgi görmemiştim” diyen Gamze, bu desteği ömrü boyunca hissedeceğinin altını çizdi. Gamze, şöyle devam etti: “Hastaneden ayrıldıktan sonra da tedavim devam edecek. Dava sürecim de zorlu geçecek bunun farkındayım. Artık hayat beni ne kadar zorlayacaksa zorlasın gelecekteki hayatımı kendi ellerimle kurmak istiyorum. İntihardan sonra bana ulaşan 17 yaşındaki kızlar ‘Abla ben de aynısı yaşadım. Kendimi kirli hissettim ama ben kirli değilim değil mi?’ diye mesajlar attı. 
 
O kadar iyi anlayabiliyorum ki bu duyguyu, aklımdan hiç çıkmadı o genç kızın söyledikleri. Bir anda kendi hikayeni unutup onun hikayesine odaklanıyorsun. Endişeleniyorsun, kaygı duyuyorsun, güvende mi diye soruyorsun… Bunları duydukça ‘hayat beni daha ne kadar zorlayabilir ki’ diyorsun. O hayattan önce ki yani kan bağımın olduğu aileyi teğet geçerek şu an benimle olan insanlarla kurduğum aileden güç alıyorum” diye konuştu.
 
‘Sessiz kaldıkça bu durum çoğalıyor’
 
Kan bağı olan aileyle görüşmeyi düşünmediğini söyleyen Gamze, “Annem bazı arkadaşlarıma ulaşıp beni soruyormuş, nerede olduğuma dair bir ipucu yakalamaya çalışıyormuş. Ama yaşadıklarım karşısında susmadığımdan haberi var mı bilmiyorum. CNN Türk’ten bir gazeteci benim için Aile Bakanlığı ile görüşmüş, bakanlık iletişim bilgilerimi istemiş ancak henüz bakanlıktan doğru benimle iletişime geçen olmadı. Onun dışında kadın örgütlerinden ziyaretler oldu ve telefonlar aldım” dedi. Hastanede tedavi gördüğü süre boyunca roman okuyarak ve tedavi gören diğer hastaların hikayelerine ortak olarak günlerini geçirdiğini kaydeden Gamze, “Bazıları ise sosyal medya hesabımdan profilimi inceleyip siyasi görüşümü anladıktan sonra ‘HDP’ye oy verdikten sonra mazlum rolü oynamak nasıl bir duygu?’ diye yazmış bana. Yine bir başkası ise ‘Kızın biri tecavüze uğramış ama HDP’yi destekliyor. Umarım daha beterini yaşar’ diye yazmış. Hayal dünyama çok güvenirim ama hiçbir zaman böyle çirkin bir hayal dünyam olmadı. Bu yazılanları da ömrüm boyunca unutmayacağım, sanırım yaşadığımız çağın hastalığı” ifadelerini kullandı. 
 
'Kadınların dayanışmasıyla hayata tutundum'
 
Bu sürecin başından itibaren yanında olan herkese teşekkür eden Gamze, şöyle devam etti: “Şu an iyiysem, kendimi çok güçlü hissediyorsam kadınların sayesinde. Buradan çıktıktan sonra gücüm yettiğince bana destek veren herkesi tanımak ve onlara sarılmak istiyorum. Bana ulaşarak benimle benzer durumları yaşadıklarını belirten ve bana ulaşmayan ancak yaşadıklarımı bilen kadın-erkek herkese şunu söylemek istiyorum; Ben 19 yıl boyunca çok korktum. Olacaklardan korktum, ailemi kaybetmekten korktum, annem bu yaşadıklarımı kaldıramaz, babam ölür diye hep korktum… Ama sonra fark ettim ki sen yani bu olayı yaşayan dayanabildiyse herkes kaldırabilir bu durumu. Bu ne benim utancım ne annemin utancı sadece abimin ve bana zarar veren erkeklerin utancı. Sessiz kalınması gereken bir durum değilmiş, biz sessiz kaldıkça çoğalıyor bu durum. Bana nasıl destek olunduysa bundan sonra bende bu mücadelede en önce yer alacağım. Tek isteğim kimse susmasın.”