Kapatılan Binevş Kadın Merkezi polislerin nöbet kulübesine dönüştürüldü

  • 09:06 21 Kasım 2018
  • Güncel
HAKKARİ - Hakkari'de binlerce kadının başvurduğu Binevş Kadın Merkezi, kayyım tarafından kapatıldıktan sonra polis nöbet kulübesine dönüştürüldü.
 
Demokratik Bölgeler Partili (DBP) 102 belediyeden 95’ine kayyım atandı. Kayyımların ilk hedefi ise, başta Kadın Politikaları Daire Başkanlığı ve müdürlüklerine bağlı kadın kurumları oldu. Binlerce kadının yararlandığı kurumların kapısına kilit vurularak, çalışanları işten çıkarıldı. Kapatılan kadın kurumları arasında Hakkari'de 2011 yılının Ocak ayında açılan Binevş Kadın Merkezi de yer aldı.
 
Şiddet oranında artış yaşandı
 
Kent merkezi, ilçe ve köylerden binlerce kadının başvurduğu kadın merkezi, "güvenlik" ve "tehlike arz ediyor" gerekçeleriyle kapatılırken, çalışan 3 kadından biri ihraç edildi, biri belediye garajına biri de çocuk parkına sürgün edildi. Kadınlar tarafından başlatılan Şiddet Birimi, Kadın Pazarı ve el emeği projeleri de iptal edildi. Kadın müdürlüğüne İsa Ölmez atanırken, şiddetle mücadele için yapılan bütün çalışmalar durduruldu. 
 
Şu anda polislerin nöbet kulübesine dönüştürülmüş olan Kadın Merkezi’nin kapatılması ardından bölgede son bir yılda, birçok intihar vakası yaşandı, kadına yönelik şiddet arttı.