Kızbes Aydın: Eşbaşkanlık yerellerde kadını güçlendirecektir

  • 09:05 22 Kasım 2018
  • Güncel
İZMİR -  Çiğili Belediye Meclis Üyeliği'ne aday olan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kızbes Aydın, iktidarın baskılarına karşın eşbaşkanlığın yerellerde uygulanması gerektiğini belirterek, bu durumun kadını güçlendireceğini söyledi. 
 
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Parti'sinden (CHP), Çiğili Belediyesi Meclis Üyeliği'ne aday olan İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kızbes Aydın, iktidarın otoritesinin artmasına karşın kadınların yerel yönetimlerde daha fazla söz sahibi olması gerektiğini söyledi. Yerellerde eşbaşkanlık sisteminin uygulanması gerekliliği üzerinde duran Kızbes, kadınların siyasal alanda daha fazla söz sahibi olarak demokrasiye katkı sağlayacağını ifade etti. 
 
'Faaliyetler bize sorulmadan yapılıyor'
 
Kadınların belediyelerde eşbaşkanlık, eşsözcülük konumlarının sembolik düzeyde kalmaması gerektiğini savunan Kızbes, "Başkan yardımcılarının kadın olması mahallede yaşayan kadının yaşantısına bir etki yaratmıyor. Bunun için bizzat mahalle ve semtlerde kadın meclislerinin örgütlenmesi ve eşitlik komisyonlarının hem bu meclislerde hem de yereldeki kadın örgütleriyle sürekli bir iletişim içinde olması gerekiyor. Yerel yönetimlere bağlı bir eşitlik komisyonu var, ama bu sadece belediye meclisini kazanıp gelenlerle sınırlı. Toplumun yarısından fazlası kadınlardır. Tüm faaliyetler bizden sorulmadan yapılıyor" sözlerini kullandı. 
 
'Toplumsal cinsiyet eşitliği etki ve değerlendirme raporu oluşturmalı'
 
Kadınların taleplerinin karar mekanizmalarında hayata geçmesi için eşitlik kurulundan onay alınması gerektiğini vurgulayan Kızbes, "Eşitlik kurulunda kadın örgütleri temsilcileri, mahalle meclis temsilcileri, kent konseyi temsilcileri ve bu işle ilgili bilim insanlarının temsilcilerinden oluşan bir komisyon olmalıdır. Bu komisyonun toplumsal cinsiyet eşitliği etki değerlendirme raporu sonucunda faaliyetlerin yapılıp yapılmamasına karar verilmelidir. Kadınların toplantılara ve belediye faaliyetlerine katılabilmesi için üzerlerindeki hasta, çocuk ve yaşlı bakımı gibi işler belediyelerde geçici misafirhaneler açılarak giderilebilir" diye konuştu. 
 
'Kadınlar siyasal yaşama katılmalı'
 
İktidarın yerel yönetimleri kontrolü altına alma çabasının tehlikeli sonuçlara yol açabileceğine işaret eden Kızbes, buna karşı mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kızbes, "Kadınları siyasal yaşama katarsak bu durumun önünü kesmiş oluruz. İktidarları etkilemek için iktidarda olmak gerekmiyor. Mahalle meclislerine dönük kamuoyu oluşturursanız halkı bilinçlendirebilirsiniz, halk demokrasiye sahip çıkar. Demokrasiye en çok ihtiyacı olan kadınların demokrasi mücadelesine katılması merkezi otoritenin hareketini sınırlandırır" ifadelerini kullandı. 
 
'Kadın adaylara oy verin'
 
Yerel seçimlerde kadın adayların çok az sayıda olmasının yine kadın mücadelesiyle aşılabileceğini söyleyen Kızbes, kadın adaylara oy verilmesi için çağrıda bulundu. Kızbes, kadınların siyasetin içerisinde olmasının erkekler için de gerekli olduğunu kaydederek, "Ülkede erkek bir demokrasi var. Daha yeni yeni kadınlar alanlara giriyor. Kadınların aday olması da zor, adaylıkta yüksek paralar söz konusu, ama bunların hepsini aşacağız" dedi.