Mardinli Barış Anneleri'nden tecrit tepkisi: Kürt halkı sessiz kalmasın

  • 09:09 22 Kasım 2018
  • Güncel
MARDİN -  PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin insanlık dışı bir muamele olduğunu aynı zamanda bunun suç olduğunu söyleyen Mardin Barış Anneleri, "Abdullah Öcalan bizi özgürleştirdi, bizde onu özgürleştirelim. Bu yüzden ilk olarak kadınlar ayaklanmalı. Kürt halkı bu zulüm karşısında sessiz kalmasın" çağrısında bulundu. 
 
İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan ve iki yılı aşkın bir süredir kendisinden haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile 11 Eylül 2016 tarihinde kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşmesi sağlanmıştı. Avukatlarının 27 Temmuz 2011'den, İmralı heyetinin ise 5 Nisan 2015'ten bu yana görüşmesi çeşitli gerekçelerle engellenen Abdullah Öcalan'ın durumuna dikkat çeken Mardin Barış Anneleri Meclisi, Abdullah Öcalan üzerinde ağırlaştırılmış bir tecrit olduğunu ve bunu kınadıklarını söyledi. 
 
'Kan dökülmesini istemiyoruz'
 
Barış Annesi Süreyya Yılmaz, Abdullah Öcalan'ın yükünün ağır olduğunu ve bu yükün Kürt halkı tarafından hafifletilmesi gerektiğini söyledi. Süreyya, "Abdullah Öcalan, dünya halklarının özgürlüğü için mücadele etti ve ediyor. Ama devlet bunu kabul etmeyerek onu cezaevine koydu. Ondan uzun bir süredir haber alamıyoruz, bu durumdan dolayı iyice kaygılanıyoruz. Ağırlaştırılmış tecrit insanlık dışı bir muamele. Dünyada hiçbir zaman böyle bir şey görülmedi. Devlet, bugün aile ve avukatların onunla görüşme yapmasına izin vermiyor. Biz bir an önce görüşmelerin yapılmasını ve özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz. Kan dökülmesini istemiyoruz, Bu savaşın durması için sadece Abdullah Öcalan çözüm bulabilir" diye konuştu. 
 
'Abdullah Öcalan herkesin eşit olmasını istiyor'
 
Barışı ve özgürlüğü Abdullah Öcalan'dan başkasının getiremeyeceğini kaydeden bir diğer Barış Annesi Selma Öztürk ise şunları söyledi: "Abdullah Öcalan herkesin eşit olmasını istiyor. Çünkü o diğerlerine benzemiyor. Abdullah Öcalan bizim irademiz. Ama dış güçler bunu kabul etmiyor. Bu güçler kadınlara baskı ve tecavüz uyguluyor. Ama Abdullah Öcalan bunun tam tersini yaptı. Abdullah Öcalan'ın izinde olacağız ve hiç kimse bunu unutmasın. Abdullah Öcalan bizim başımızın tacı ve göz nurumuz. Bu tecridi kınıyoruz ve lanetliyoruz. Bir an önce aile ve avukatlarının onunla görüşmesini istiyoruz."
 
'Abdullah Öcalan'ın yolundan dönmeyeceğiz'
 
Son olarak konuşan Barış Annesi Xewlet Öncü de, devletin amacına ulaşmak için tecridi ağırlaştırdığına dikkat çekti. Xewlet, "Abdullah Öcalan özgürlük için bu mücadeleyi başlattı. Ama iktidar bu özgürlük talebini kabul etmeyerek onu cezaevine koydu ve tecridi ağırlaştırdı. Bu bir çözüm değildir. Bu savaşın tek çözüm anahtarı Abdullah Öcalan'dadır. Bir an önce görüşmeler sağlanmalı. İktidar Abdullah Öcalan ile beraber çözüm masasına oturmuş olmasaydı bugün bu halde olmayacaktık. Biz hiçbir zaman Abdullah Öcalan'ın yolundan dönmeyeceğiz. Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kalkması için tüm Kürt halkının ayaklanması ve eylemler yapması gerekiyor. Abdullah Öcalan bizi özgürleştirdi, bizde onu özgürleştirelim. Bu yüzden ilk olarak kadınlar ayaklanmalı. Kürt halkı bu zulüm karşısında sessiz kalmasın" dedi.