'Şiddete karşı direnecek gücümüz söyleyecek sözümüz var'

  • 09:11 22 Kasım 2018
  • Güncel
DİYARBAKIR - Kadına yönelik şiddetin önlenmesine dönük mücadelede tüm kadınların örgütlülüğünü arttırmaları gerektiğini vurgulayan kadınlar, "Şiddete karşı direnecek gücümüz, söyleyecek sözümüz var" dedi.
 
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü olan 25 Kasım'ın yaklaştığı şu günlerde, kadınlar, birlikte mücadelenin önemine dikkat çekiyor. Özelde siyasi iktidarın genelde ise kadına bakış açısında toplumsal bir zihniyet değişikliğinin gerekliliğini savunan kadınlar, buna neden olarak kadına yönelik artan şiddeti gösteriyor. 
 
'Kadın hayattır'
 
HDP Diyarbakır il Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, geçtiğimiz yıla oranla bu yıl kadın katliamlarında daha fazla artış yaşandığını ifade ederek, "2016 yılında 328 kadın erkekler tarafından katledilirken, 2018 yılının henüz 8'inci ayında bu sayı 329'a yükseldi. Kadın cinayetleri her yıl artıyor. Kadın yaşamdır. Kadın hayattır. Kadın olmadan yaşam olmaz. Kadına yönelik şiddete artık dur denilmeli. Şiddetin her türlüsüne ortak bir bilinçle karşı duruş sergilenmeli "diye konuştu.
 
'Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kadını hedef haline getiriyor'
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın kadını hedef haline getiren söylem ve icraatlar içinde olduğunu belirten DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Naşide Toprak ise, bu durumun kadını aileye, eve ve evliliğe mahkum ettiğini kaydetti. Naşide, "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 7550 çiftin yüzde 38'ini boşanmaktan vazgeçirdiklerinden gururla bahsetti. Bu durum Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın boşanmalara 'Arabuluculuk' yöntemiyle kadını aileye mahkum ederek hedeflerine ulaşma yöntemidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kadını hedef haline getiren politikalardan vazgeçsin. Kadına yönelik her türlü şiddetin karşısında olmaya devam edeceğiz"  ifadelerini kullandı.
 
'Kadınlar örgütlü mücadelelerini arttırmalı'
 
Şiddete karşı tüm kadınların örgütlülüğünü arttırmaları gerektiğinin altını çizen HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun da,  "Kadın yaşamdır. Kadın olmadan yaşamdan, özgürlüklerden söz edilemez. Kadınlar kendilerine karşı dayatılan baskıcı politikalara karşı örgütlü mücadelelerini arttırmaları gerekir. 25 Kasım'da tüm kadınlar alanlarda olmalı ve seslerini yükseltmeliler. Jin, jiyan azadi. Yaşasın kadın mücadelemiz. Yaşasın kadın örgütlülüğümüz" dedi.