'Kadın kurumlarının kapatılması kadına yönelik şiddetin önünü açtı'

  • 09:09 23 Kasım 2018
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Kayyım ve yayınlanan KHK'lerle 52 kadın kurumu ya kapatıldı ya da faaliyetleri durduruldu. Maruz kaldıkları şiddet nedeniyle bu kurumlara başvuranların hayatı risk altına girerken, kadına yönelik şiddeti önleme amacıyla yürütülen çalışmalar da neredeyse tamamen durdu. Bu kurumlardan ihraç edilen kadınlar, şiddetin daha fazla arttığına dikkat çekti. 
 
İktidarın sürekli hedefinde olan Demokratik Bölgeler Partisi'ne (DBP) bağlı belediyeler bünyesinde faaliyet yürüten kadın kurumları, kayyım ataması ve çıkarılan KHK'lerle ya kapatıldı yada faaliyetlerinin durdurulması ile yüz yüze kaldı. Bu kurumlara başvuruda bulunan kadınların kişisel bilgilerine el konuldu ve çalışmaları arşivlerden silindi. 
 
11 Eylül 2016 tarihi itibari ile DBP'li 3 büyükşehir belediyesi olmak üzere 10 il, 72 ilçe ve 13 belde ile toplam 95 belediyeye kayyım atandı. Belediye eşbaşkanları tutuklandı ve birçok belediye çalışanı ihraç edildi. Hala 23 kadın belediye eşbaşkanı tutuklu. Belediyelere bağlı kadın, çocuk, kültür ve diğer birçok kurum da ya faaliyetleri durduruldu ya da kapatıldı. Bölge illerinde belediyelere bağlı içlerinde kadın emeği pazarı ve kooperatiflerinin de olduğu 28 kadın derneğinin çalışmaları sonlandırılırken, Kadın Politika Müdürlükleri de, Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlandı.
 
Belediyelere bağlı kadın kurumlarının dışında 11 Kasım 2016 tarihinde yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK)  ile "milli güvenliğe tehdit oluşturduğu" gerekçesiyle kapatılan 370 dernek arasında kadın çalışmaları yürüten Kongreya Jinên Azad (KJA),  Van Kadın Dayanışma Derneği (VAKAD), Adıyaman Kadın Yaşam Derneği, Anka Kadın Araştırmaları Derneği, Bursa Panayır Kadın Dayanışma Derneği, Ceren Kadın Derneği, Gökkuşağı Kadın Derneği, Muş Kadın Çatısı Derneği, Selis Kadın Derneği de yer aldı.
 
Kadınların yerine erkekler atandı
 
Belediyelere atanan kayyımların ise ilk icraatı kadın kurumlarının kapısına kilit vurmak oldu. Kadın hareketlerinin, feminist çevrelerin kadın mücadelesi ve kazanımlarına saldırı olarak yorumlanan bu politikaların şiddeti artarak onlarca kadının ihraç edilmesine kadar vardı. İhraç edilmeyen kadınlar farklı departmanlara gönderilerek pasivize edilirken, kapatılmayan kadın kurumları işlevsiz hale getirilerek Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlandı. DBP belediyelerinde hizmet yapan kadın kurumları Kadın Politikalar Müdürlüğü bünyesinde çalışma yürütüyorlardı. Kayyım sonrası Kadın Politikalar Müdürlüğü'ne önce erkekler atandı sonrasında tamamen kapatıldı.
 
Şiddete maruz kalan kadınların hayatı riske atıldı
 
Kadın merkezleri yaptığı çalışmalarla ilk olarak toplumu bilinçlendirip, kadına yönelik şiddetin önüne geçmeyi hedeflemiş, bu kapsamda yüzlerce kadına ulaşılarak hukuki, sosyal destek sunmuş ve istihdam olanakları yaratmıştı. Şiddete maruz kalan kadınların özel ve gizli tutulması gereken bilgilerin yer aldığı dosyalara kayyımdan sonra atanan memurlar tarafından el konuldu. Dosyalara merkezlerde çalışan kadınlar ulaşamıyor. Bu durum kadınların hayatlarını riske attığı gibi özel hayatın ve gizlilik hakkının ihlali anlamı da taşıyor. Kadın kurumlarının kapatılmasından sonra kadına yönelik şiddetin ve kadın katliamlarının artması kadın çalışmalarının ne denli önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.
 
Kadın kurumları evlendirme dairesine dönüştürüldü
 
İçeriği boşaltılan ve çalışanlarının çoğunun ihraç edildiği Kadın Merkezleri'nin hizmet binaları da kayyımlar tarafından amacı dışı kullanıma açıldı. Kadın kurumları, AKP'nin parti çalışmalarına, yönetiminde Sümeyye Erdoğan'ın yer aldığı KADEM'e tahsis edilirken, bir kısmı da Kuran kurslarına ya da evlendirme dairelerine dönüştürüldü. 
 
 
Kadın istihdamının önüne geçildi
 
Üniversitedeki kadın öğrenciler için oluşturulan yurtlar kayyımlar tarafından, polisler için misafirhaneye dönüştürüldü. Onlarca öğrenci mağdur edildi. Kadın semt pazarları, kooperatifler kapatılarak kadına istihdam sağlayacak projelerin önüne geçildi.  
 
Kapatılan ve faaliyetleri durdurulan kadın kurumları şöyle:
 
*Diyarbakır'da DİKASUM, Ekin Ceren Kadın Merkezi, Amida Kadın Merkezi, Roza Kadın Merkezi,  Jînwar Kadın Merkezi, Meya Kadın Merkezi, Nûjiyan Kadın Merkezi, Zozan Eren Kadın Merkezi, Hani Kadın Merkezi, Nujin Kadın Merkezi, SELİS, Ceren Kadın Derneği ve KJA.
 
*Batman'da Selis Kadın Merkezi ve Hevi Kadın Atölyesi.
 
*Bitlis'te Dilan Kadın Merkezi.
 
*Mardin:'de Arin Kadın Merkezi, Nuda Kadın Merkezi, Gûlşilav Kadın Merkezi, Rewşen Kadın Merkezi, Çiçek Kadın Merkezi ve Peljîn Kadın Merkezi.
 
*Şırnak'ta Zahide Kadın Merkezi.
 
*Hakkari'de Binevş Kadın Yaşam merkezi, Berivan Kadın Yaşam Merkezi.
 
*Van'da Rojin Kadın Yaşam Merkezi, Maya Kadın Merkezi, Xwesor Kadın Koparatifi ve VAKAD.
 
*Adıyaman'da Adıyaman Kadın Yaşam Derneği.
 
*Muş'ta Muş Kadın Çatısı Derneği.
 
*İstanbul'da Gökkuşağı Kadın Derneği.
 
*Mersin'de İştar Kadın Merkezi, Kadın Emeği Pazarı (Akdeniz Belediyesi), Anka Kadın Araştırmaları Derneği.
 
*Bursa: Panayır Kadın Dayanışma Derneği
 
'Kayyımların hesabı tutmadı, kadınlar seslerini yükseltti'
 
Diyarbakır Kayapınar Belediyesi Özel Kalem Müdürü Amber Ceylan Ak, belediyedeki görevinden ihraç edildi. Amber, OHAL ve KHK'ler aracılığıyla en fazla kadın mücadelesine kadın emeğine ve kazanımlarına dönük bir saldırı söz konusu olduğunu belirtti. Amber, "Hesaplar tutmadı. Kadınlar yüne sokaklara çıkarak omuz omuza mücadele etmeye devam etti. Taciz, tecavüze karşı seslerini yükselttiler, KHK'lere karşı seslerini yükselttiler" dedi.
 
Amber, kadın mücadelesinin daha fazla büyütülmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bizler yan yana durarak bizi eve kapatmaya çalışanlara karşı direneceğiz" ifadesini kullandı.
 
'Bütün belediyelerimizde eşbaşkanlık sistemi vardı'
 
Kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı görevinden ihraç edilen Mekiye Güzel ise, "Biz kayyımları kadın kazanımlarına bir saldırı olarak görüyoruz. Çünkü bütün DBP'li belediyelerde eşbaşkanlık sistemi vardı. Dolayısıyla kadınların karar mekanizmasında direkt olarak yer aldığını görüyoruz. Kayyımlar ile birlikte belediyeleri tek bir kişi yönetiyor" diye konuştu. 
 
'Çalışmalarımız yarım kaldı'
 
Mekiye devamında, kadın merkezlerine yapılan başvurular ile ilgili dosyalar oluşturulduğunu  hatırlatarak, "Çalışmalarımız kayyımların gelmesi ile yarım kaldı.Bu kadınlar yeni gelenler ile nasıl iletişim kurdu? Şiddet ile mücadelede nasıl bir yol izlendiğini bilmiyoruz. Erkek şiddeti ile mücadele eden bir merkezin kapatılmasıyla özetle kadın kazanımlarına bir saldırı gerçekleştirilmiştir" sözlerini kullandı.