Kadınlara 25 Kasım çağrısı: Remziye'yi de unutmayın

  • 09:13 23 Kasım 2018
  • Güncel
VAN - Evine yapılan baskınla katledilen Remziye Bor'un ölümünün üzerinden 2 yılı aşkın bir süre geçerken, dosyası ise savcılığın "örgüte üye olmak suçundan kovuşturmaya yer olmadığı" gerekçesiyle kapatıldı. Hem annesiz hem de babasız büyüyen Remziye'nin bebeği Neval'in nenesi Kıymet Abi, 25 Kasım'da Remziye'nin hatırlanmasını isteyerek, faillerin yargı karşısına çıkarılmasını istedi. 
 
Van'ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi'nde 19 Nisan'da 2016 tarihinde evine yapılan baskın sonucunda öze hareket polislerinin ateş etmesi sonucunda 7 buçuk aylık hamile Remziye Bor (27) ağır yaralanmıştı. Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Remziye'nin bebeği sezaryan yoluyla alınarak kuvese konulmuştu. 28 gün süren yaşam mücadelesinde yaraları enfeksiyon kapan Remziye'nin, 17 Mayıs 2016'da doktorların yaptığı açıklama ile yaşamını yitirdiği duyurulmuştu. Remziye, ölmeden önce belirttiği son isteği üzerine Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı köyünde defnedilmişti. 
 
'Remziye öldürüldü, eşi tutuklandı'
 
Olayın yaşandığı 19 Nisan tarihinde eşi İrfan Bor ise evde olmamasına rağmen Remziye için hazırlanan dosyada sanık olarak hakim karşısına çıktı. Tutuklanan irfan hakkında Van Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı iddianamede 2 Aralık 2016 ek olarak verilen kararda Remziye için, "Örgüte üye olmak suçundan kovuşturmaya yer olmadığı" ifadesi kullanılarak, kamu görevlileri hakkında yürütülecek soruşturmanın önünü kapatılmıştı. Savcılık, Van M Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan İrfan hakkında ise "örgüt üyeliği" iddiasıyla cezalandırılmasını istemişti. 
 
'Remziye 'faili meçhul' olarak dosyası kapatıldı'
 
Böylece Remziye'nin katledilmesinin nasıl ve kimler tarafından gerçekleştiğini ortaya çıkarmak için yapılması gereken olay yeri keşfi, balistik raporu ve kriminal incelemelerin hiçbiri yapılmazken, dosya,  "Örgüt üyelerinin açtığı karşı ateş sonucu hayatını kaybetmiştir" denilerek, kapatıldı. 
 
'Remziye'nin ölümüyle ilgili kimse yargılanmadı'
 
Remziye'nin katledilmesi üzerinden geçen iki yılın sonunda Neval, halasını annesi olarak bilirken, babasını da cezaevinde görüyor. Babasının kendisinden neden bu kadar uzak olduğuna bir anlam veremeyen Neval bebek her cezaevi ziyaretinden ağlayarak ayrılıyor. Remziye'nin faillerinin biran önce yargılanmasını isteyen Neval'in nenesi Kıymet Abi ise Remziye'nin fotoğraflarında teselli buluyor. 
 
'Polisler olay günü eve girmemize izin vermediler'
 
Kıymet, evlerinin Remziye'nin vurulduğu evden bir mahalle ötede olduğunu belirterek, o günü hatırlatarak şunları söyledi: "Her şeyden habersiz evde oturuyordum. Çıkan çatışmanın gürültüsü tüm mahalleye yayılmıştı. Kızım koşarak 'anne İrfanların evinin etrafında polisler, zırhlı araçlar var. Baskın yapılmış' dediğinde ben hemen ayaklanıp mahalleye doğru koştum. Koşarken ayaklarım tutmuyordu. İçimde tarifi imkansız bir kaygı vardı. Hareket edemedim. Kızım 'anne sen dur! Ben gideyim' deyince ben olduğum yerde çöktüm. Kızım polislere doğru giderek onlara Remziye'nin yanına gitmek istediğini söyledi. Polisler kızımın eve girmesini engelledi." 
 
'Önce vurdular ardından sürüklediler'
 
Kıymet, görgü tanıklarının da aktarımlarına göre evin önce basıldığını daha sonra Remziye'nin vurulduğunu belirtti. Kıymet, "Komşuları bana polislerin Remziye'ye canlı bomba muamelesi yaparak Remziye'nin 'ben hamileyim' demesine karşı onu yaralı bir şekilde sürüklediklerini aktardı. Daha sonra hastaneye kaldırıldı. Bende ancak gelinimi hastanede görebildim" şeklinde konuştu. 
 
'Remziye ölümle pençeleşirken, gözaltı muamelesi yapıldı'
 
Hastane de polisin yoğun bakım odasının kapısında durduğunu söyleyen Kıymet, "Avukatların girişimleri sonucunda savcılık polisleri kapıdan çekti. Daha sonra Remziye'yi görebildik. Remziye'nin bilinci uzun bir süre kapalı kaldı. Oğlum zaten olay günü tutuklanarak cezaevine gönderildi. Uzun bir süre hastanede hayatta kalmak için direnen Remziye, acıya dayanamayarak yaşamını yitirdi" dedi. 
 
'Torunum hem annesiz hem babasız büyüdü'
 
"Remziye çok güçlü bir kadındı" diyen Kıymet, "Ölümünden bir yıl önce oğlumla evlendirmiştik. Doğduğu toprağa gömülmek istedi. Bizde bu isteğini yerine getirdik. Hala duvarlarda onun resimleriyle uyanıyorum. Torunum Neval'in yüzüne bakamıyorum. Çünkü olay günü aklıma geliyor. Torunum hem annesiz hem de babasız büyüdü" sözlerini kullandı. 
 
'Neval halasına 'anne' diyor'
 
Neval'in halasını anne olarak bildiğini söyleyen Kıymet, "Halası ona annelik yaptı. Halasına 'anne' diyor. Neval hiç anne sütünü içemedi. Bundan kaynaklı sık sık hastalanıyor. Hiçbir şey anne sütü gibi iyi değil. Biz Neval'i kıt imkanlarla hazır mamalarla büyüttük. Hiç babasını görmediği halde, Neval'i cezaevine babasının yanına götürdüğümde babasından ayrılmak istemiyor" diye konuştu. 
 
'Öfkem asla dinmeyecek'
 
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü' dolayısıyla Remziye'nin faillerinin yargılanmasını isteyen Kıymet, "Remziye'yi kim öldürmüşse biran önce yargılanmasını istiyorum. Dilerim Allahtan Remziye'nin ölümüne sebep olan kişilerde onunla aynı acıyı yaşarlar. Benim öfkem asla bitmeyecek. Benim acım asla dinmeyecek" dedi.