Bir Kadın Bir Hayat: Toplumsal sorunların çözümü özsavunma

  • 09:05 24 Kasım 2018
  • Güncel
Zeynep Durgut
 
HAKKARİ - Kadınlara yönelik şiddet, taciz, intihara sürüklenme ve cinsel istismara karşı seslerini yükseltmek amacıyla kurulan Bir Kadın Bir Hayat Derneği Başkan Yardımcısı Şehriban Acar, "Özsavunmamızı güçlendirip her zaman olduğu gibi toplumsal sorunların çözüm gücü ve iradesi olabilmeliyiz" dedi.
 
Kadına yönelik şiddetin en yoğun yaşandığı kentlerden biri olan Hakkari'de, bu tablo kadınların intihara sürüklenmesine ya da katledilmelerine kadar varıyor. Kamuoyuna pek yansımayan yıl içinde onlarca kadının katledildiği, intihara sürüklendiği ya da şiddete maruz kaldığı bu durumu, 5 kadın tarafından açılan Bir Hayat Bir Kadın Derneği Başkan Yardımcısı Şehriban Acar anlattı. 
 
'İntihara sürüklenenlerin sayısı artıyor'
 
Şehriban, "Bir Kadın Bir Hayat" şiarıyla açılan dernekle hedeflerinin kadınlara yönelik şiddet, taciz, intihara sürüklenme ve cinsel istismara karşı seslerini yükseltmek olduğunu söyledi. Erkeğin kadını şiddet ya da intihara sürükleme ile susturma çabası içerisinde olduğunu ifade eden Şehriban, "Hiçbir kadın nedensiz bir şekilde intihar etmez. Toplumsal şiddet ve baskıdan kaynaklı intihara sürüklenenlerin sayıları her gün artıyor. Hakkari kapalı ve aynı zamanda erkek hiyerarşisinin egemen olduğu bir yer. Biraz daha bu kadınlara ses olabilmek, onlarla beraber mücadele etmek için böyle bir çalışmaya giriştik" diye konuştu. 
 
‘Eril zihniyeti teşhir etmeye devam edeceğiz'
 
Kadına yönelik şiddetle mücadelenin yanı sıra erkek şiddetini teşhir etmeye devam edeceklerine dikkat çeken Şehriban, yaptıkları çalışmaları bu şekilde özetledi: "Biz çalışmalarımıza Hakkari merkezde başladık. Sonrasında mahalle ve köylerde yürüttük. Araştırma çalışmalarımızı daha çok köylerde yapıyoruz çünkü şiddet ve çocuk yaşta evlendirilmelere en fazla köylerde rastlıyoruz. Yürüttüğümüz çalışmalarda kadına yönelik şiddetin her türlüsü ile karşılaşıyoruz. Özellikle köylerde kadınlar fiziksel şiddete maruz kalıyor. Aslında toplumda hiç duyulmayan şiddet burada uygulanıyor. Fiziksel şiddet çok fazla ama kadınlar, korktukları için susuyor ve söylemiyor. Ama bizler çalışmalarımıza eril zihniyeti teşhir etmeye ve kadına yönelik şiddetin her türlüsü ile mücadeleye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. 
 
'Her kadın bir hayattır'
 
Yaşamın her alanında kadınlara ulaşmak istediklerini vurgulayan Şehriban, bunun için farklı etkinlikler yaptıklarını dile getirdi. Şu an lise son sınıfta okuyan kız çocuklarına burs desteği verdiklerini kaydeden Şehriban, “Onun dışında toplumsal cinsiyet üzerine eğitimler veriyoruz. Ulaşabildiğimiz kadar her kadına ulaşabiliyoruz. Çalışmalarımız bu kapsamda devam edecek. Her kadın bir hayattır. Bundan dolayı biz kadınlar gittikçe tırmanan bu şiddete karşı özsavunmamız ile mücadele etmeliyiz. Özsavunmamızı güçlendirip her zaman olduğu gibi toplumsal sorunların çözüm gücü ve iradesi olabilmeliyiz" diye konuştu.  
 
‘Kadınlar mücadele ettikçe kazanır’
 
25 Kasım'a da değinen Şehriban, "Derneğimizi 24 Kasım'da kurduk. O gün kurmamızın nedeni 25 Kasım'dı. 25 Kasımı selamlayarak bütün kadınları kelebeklerin ruhu ve gücüyle susmadan mücadele etmeye çağırıyorum. Kadınlar mücadele ettikçe kazanır. Kadınlar sustukça erkek şiddeti daha fazla büyüyor. Kadınlar ne yaşarsa yaşasın suçlu değil, biz sustuğumuz an suçlu oluruz. Şiddete, intiharlara ve cinsel istismara karşı mücadele ederek ortadan kaldırabiliriz" dedi.