‘ABD ve İspanya’da sokakları inletenler Şengal’de, Rojava’da'

  • 09:13 24 Kasım 2018
  • Güncel
DERSİM - HDP Dersim İl Eşbaşkanı Özlem Toprak, erkek-devlet şiddetine karşı bugün dünya çapında bir mücadele verildiğini belirterek, “İzlanda’da 'eşit işe eşit ücret' diyenler, ABD ve İspanya' da sokakları inletenleriz. Biz Şengal’deyiz, Rojava’dayız" diyerek, 25 Kasım'da alanlara çağırdı.
 
Türkiye ve Kürdistan’da eylem ve etkinliklerle alanlarda olan kadınlar, 25 Kasım günü gerçekleştirilecek büyük buluşmaya hazırlanıyor. Hazırlıkların devam ettiği kentlerden biri de Dersim. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim İl Eşbaşkanı Özlem Toprak, dünya kadınlarının verdiği mücadelelerin ortak olduğunu belirterek, “Öz gücümüz, özsavunmamızla tüm kadınlar birlikte olmalı ve birlikte mücadele etmeliyiz" dedi.
 
Kadına yönelik şiddetin gün geçtikçe arttığını vurgulayan Özlem, "Taciz, tecavüz edenler öldürdükleri kadınlar için ‘intihar etti’ diyerek kurtuluyor. Devlet failleri cezasız bırakıyor. Yani ‘haksız tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimleriyle failler cezasız bırakılıyor. Kadın düşmanı politikalar artarak devam ediyor" diye konuştu. Şiddetin sadece fiziksel olmadığını kaydeden Özlem, psikolojik, sosyolojik ve ekonomik şiddetinde kadınları derinden etkilediğini söyledi. Özlem, “Şiddetin her haline karşı mücadele etmeliyiz. Öz gücümüz, özsavunmamızla tüm kadınlar birlikte olmalıyız. Erkek devletin yarattığı ekonomik kriz, en çok biz kadınları etkiliyor. Bugün elimizden nafaka hakkımızı bile almaya çalışıyorlar" ifadelerini kullandı. 
 
'25 Kasım'da alanlardayız'
 
Kadınların mücadeleden vazgeçmediğini ve tüm dünya kadınlarının gösterdiği direnişin ortak olduğunun altını çizen Özlem ,"Mirabal Kardeşler’in katledilişinin 58. yılında erkek ve devlet şiddetine karşı bugün dünya çapında kadınlar mücadeleye devam ediyor. Biz kadınlar olarak İzlanda’da 'eşit işe eşit ücret diyenler', ABD ve İspanya' da sokakları inletenleriz. Biz Şengal’deyiz, Rojava’dayız" diyerek 25 Kasım'da alanlara çağırdı.