Leyla Güven’in seçmenlerinden destek: Tecrit son bulmazsa bizde eyleme geçeceğiz

  • 09:15 24 Kasım 2018
  • Güncel
HAKKARİ - Leyla Güven’in talebinin tüm kadınların talebi olduğunu belirten Hakkarili seçmenleri, “Halka tecridi kabullendirmeye çalışıyorlar. Tecrit son bulmazsa bizlerde açlık grevine başlarız” diyerek destek verdi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridi protesto etmek amacıyla tutsak bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminin 17'inci gününe giren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destekler gelmeye devam ediyor.
 
Leyla Güven’e en anlamlı destek ise, milletvekili seçildiği Hakkari’deki seçmenlerinden geldi.
 
‘Leyla’nın talebi tüm kadınların talebidir’
 
Kutre Turan, Leyla’nın talebinin bütün kadınların talibi olduğunu belirterek, “Leyla Güven biz kadınların iradesi ve kararlığıyla seçilmiştir. Onun hakkı cezaevi değil demokratik koşullar altında siyaset yapmaktır. Her milletvekili gibi onunda halkının arasında siyaset yapma hakkı var. Biz kadınlar yıllardır zulme ve zorbalığa karşı direniyoruz. Demokratik mücadele ile taleplerimizi bütün dünyaya duyurduk. Leyla Güven açlık grevine başlayarak halkın taleplerini duyurmuştur. Leyla Güven’in eylemi ile beraber tecridin duvarları yıkılmış ve halk tecrit etrafında direnişe geçmiştir. Leyla Güven’e ses verelim, talebi talebimizdir” dedi. 
 
‘Halka tecridi kabullendirmeye çalışıyorlar’
 
Fatma Ediş de, tecridin insanlık suçu olduğunu belirterek, “Leyla Güven şahsında Kürt kadınları yıllardır erkek egemen zihniyete ve eril iktidara karşı mücadele ediyor. Hükümet yıllardan beridir tecridi ağırlaştıran bir politika yürütüyor. Halka tecridi kabullendirmeye çalışıyorlar. Ama biz kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Leyla Güven şahsında Kürt halkı cezaevinde esir alınıyor. Hükümetin bir an önce bu tutumundan vazgeçip Leyla Güven’in talebine ses olmalıdır. Tecrit insanlık ayıbıdır. Leyla Güven’in sesini yükseltip tecridi kıralım” diye belirtti.
 
‘Tecrit son bulmazsa bizde eyleme geçeceğiz’
 
Azize Çetin ise, tecride değinerek, Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü Ortadoğu halklarının özgürlüğü olduğunu vurguladı. Azize, şöyle dedi: “Leyla Güven ezilen, her gün şiddete maruz kalan, susturulan ve katledilen kadınların sesidir. Biz kadınların yaşamın her alanından Leyla Güven eylemine destek çıkıp sahiplenmemiz gerekiyor. AKP Hükümeti, Leyla’yı tutuklayarak irademizi cezalandırmıştır. Eğer ki Leyla Güven’in eylemine karşılık tutumları değişmezse bizlerde evlerimizde açlık grevine başlarız. Tecrit bir an önce son bulmalıdır.”