25 Kasım etkinliklerine çağrı: İstedikleri ‘makul’ kadınlar olmayacağız

  • 10:07 24 Kasım 2018
  • Güncel
DİYARBAKIR - Kadınlar, yarın Diyarbakır’da düzenleyecekleri meşaleli yürüyüşe katılım çağrısında bulunarak, “Biz onların istediği kadınlar olmayacağız. Direnen, direndikçe de güzelleşen kadınlar olacağız. Herkes evinde, sokağında, mahallesinde, iş yerinde ve bindiği otobüste şiddete karşı kadınları örgütlemelidir" dedi. 
 
Diyarbakır’da 25 Kasım etkinlikleri kapsamında yarın Sur ilçesine bağlı Balıkçılar Caddesi’nden Yenişehir ilçesine bağlı Ofis semtine meşaleli bir yürüyüş düzenlenecek. Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) öncülüğünde gerçekleştirilecek yürüyüşe katılım çağrısında bulunuldu. 
 
Türkiye'de kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığını belirten Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Yöneticisi Suzan İşbilen, "Bunun temel sebebi de kadının toplumsal alanda var olmasıdır. Kadınlar şiddete karşı tepkilerini her zaman dile getirmişlerdir ama AKP, 2002 yılından bu yana politikalarıyla kadını hedef haline getirmiştir. Kadına yönelik şiddete teşvik eden açıklamalarda bulunarak, erkeğin şiddetini meşrulaştırıyor. Tecavüz, taciz eden, şiddet uygulayan ve katleden erkeğin cezalandırılmamasını da 'erkek vuruyor, devlet koruyor' sloganı ile ancak net bir şekilde açıklayabiliriz. Şiddet uygulayan birinin toplum içinde dışlanması gerekirken ne yazık ki neredeyse kahraman olarak görülüyor. Erkekler kadınlar üzerinden kendi güçlerini kanıtlamaya çalışıyorlar ama biz kadınlar buna hiçbir yerde izin vermeyeceğiz" dedi. 
 
‘Her zaman söyleyecek sözümüz, direnecek gücümüz var’
 
Kadınları koruyan hiçbir kurum ve yasanın olmadığını aktaran Suzan, kadınlar olarak tek çözümlerinin örgütlenmek olduğunu söyledi. Suzan, "Kadına yönelik şiddeti durdurmak bizim elimizde. Şiddetin suç olduğunu göstermek için her yerde tepkilerimizi dile getirmeliyiz. Erkeği aklayan, kadını cezalandıran sisteme karşı birlik olmalı ve direnmeliyiz. Erkeğin şiddetine ve iktidarın kadın düşmanlığına karşı her zaman 'söyleyecek sözümüz ve direnecek gücümüz var.' 25 Kasım'da bulunduğumuz illerde yapılacak her türlü etkinliğe katılmalıyız. Bu politikaları değiştirmek ve şiddeti durdurmak için örgütlenmeliyiz. Amed'de Pazar günü saat 18.00'da yürüyüşümüz olacak. Tüm Amedli kadınları yürüyüşe katılmaya, örgütlenmeye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.
 
 ‘Onların istediği kadınlar olmayacağız’
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Ruken Akça da, kadınların her alanda örgütlenmesi gerektiğini vurgulayarak, erkek-devlet şiddetinin üstesinden ancak örgütlenerek gelinebileceğini aktardı. Erkeklerin AKP’nin söylemlerinden cesaret aldığını kaydeden Ruken, şöyle dedi: "Kadın cinayetleri ve şiddetinin önünü açan iktidardır. Her gün yeni bir söylem ve yeni bir düzenleme ile kadınları hedef haline getiriyor. Kadın ve erkek eşitliğini koşu yarışmasına bağlayacak kadar da kadın algıları kapalıdır. Kadınları meta, köle, iş makinası, cinsel obje olarak görüyorlar. Kadın çocuk baksın, ev temizlesin, erkeğin ayağını yıkasın istiyorlar. Biz onların istediği kadınlar olmayacağız. Direnen, direndikçe de güzelleşen kadınlar olacağız. Burada elbette düşüncede güzelliği, ruhta güzelliği kast ediyorum. Direnişimizle tarih yazan kadınlar olacağız."  
 
'Her kadın yanındaki kadını örgütlemeli'
 
Kadınların bulundukları her yerde yapılan saldırıları teşhir etmesi gerektiğinin altını çizen Ruken, “Farkında olduğumuzu ve susmayacağımızı bilmeliler. Her kadın evinde, sokağında, mahallesinde, iş yerinde ve bindiği otobüste şiddete karşı kadınları örgütlemelidir. 25 Kasım'da da bulunduğumuz her yerde sokağa çıkmalı ve eylemlere katılmalıyız. Şiddete karşı boyun eğmeyeceğimizi erkeğe ve devlete bir kez daha göstermeliyiz" diye konuştu.