‘Cezasızlık sürdükçe kadın katliamları da sürecek’

  • 09:06 25 Kasım 2018
  • Güncel
VAN - İstanbul’da 2017 yılında boşandığı erkek tarafından sokak ortasında katledilen Figen Erdem’in kardeşi Zeynep Erdem, cezasızlık politikasına dikkat çekerek, tepkisini şöyle dile getirdi: “Katliamcı erkeklere ceza verilmediği sürece kadınlar katledilmeye devam edilecek.”
 
İstanbul da 2017 yılında boşandığı erkek ve ailesi tarafından işkence edilen daha sonra sokak ortasında katledilen Figen Erdem’in yaşamını yitirmesinin üzerinden bir yıl geçti. Figen’i katleden erkeğe 13 yıl hapis cezası verildi. Zeynep Erdem, ablasının maruz kaldığı işkenceyi şöyle anlattı: “Figen’in vücudunda sigaralar söndürülüp, vücuduna ütü bastırılıyordu. Zorla alkol içirilip, el parmak tırnaklarını çıkarıp, dişlerini çıkarıp daha sonra katledilip sokağa atıldı.”
 
Aile olarak davanın takipçisi olacaklarını kaydeden Zeynep, “Katliamcı erkeklerin değil 13 yıl, ömür boyu cezaevinde sürünmeleri gerekiyor” diye belirtti.  
 
‘Cezasızlık politikası kadın katliamlarını artırıyor’
 
Cezasızlık politikasıyla korunan katliamcı erkekler dışarıda olduğu sürece kadın katliamlarının daha da artacağını dile getiren Zeynep, “Nede olsa az ceza veriliyor düşüncesiyle 13 yıl yatıp çıktıktan sonra tekrar kadın cinayeti işleyecektir. Böyle kararlar diğer erkekler tarafından da örnek alınabileceği gibi kadın katliamlarını basitleştirecektir" dedi.