Eczacı uyarıyor: İran’dan gelen kilo aldırıcı ilaçtan uzak durun

  • 09:02 27 Kasım 2018
  • Sağlık
VAN - Eczacı Kader Balık, İran'dan gelen kilo aldırıcı ilaçların insan sağlığı üzerinde yarattığı tehditlere dikkat çekerek, "Bu ilacı almayın aldırmayın. Sadece ihtiyacınız olan besinleri almanız yeterli olacaktır" diye uyardı. 
 
Kadınlar bir yandan kilo vermek için çaba harcarken, bir yandan da almak için uğraşıyor. Bunun için farklı yöntemler kullanan kadınlar, çoğunlukla yanlış ilaç kullanımı nedeniyle kimi hastalıklarla karşı karşıya kalıyor. Özellikle İran'dan gelen ilaçların en fazla satıldığı sınır kenti olan Van'da söz konusu ilaca yönelik talep artışına dikkat çeken Eczacı Kader Bulut, ilacın çok sayıda zararı olduğuna dikkat çekti. 
 
'İnsan sağlığını tehdit ediyor'
 
Bu ilacın ucuz olmasından dolayı daha çok aktarcılarda satıldığını kaydeden Kader, ilacın insan sağlığını tehdit ettiğini vurguladı. Kader, "Genç kadınlara eczaneye geldiği vakit öncelikle dışarıdan alınan ilaçların zararlarından bahsediyoruz. Daha sonra kadınlara sağlıklı kilo aldırıcı ilaçları öneriyoruz. Fakat kadınlar, bizi dinlemeyip nasıl 4 ya da 5 günde “hemen kilo alabilirim” düşüncesi ile İran'dan gelen ilacı tüketiyor. Halka tavsiyem, bu tür ilaçları almayın aldırmayın" dedi. 
 
Söz konusu ilacın zararlarından söz eden Kader, "İran hapı aynı zamanda kortizon içeriyor ve uyku hapıdır. İnsan vücudunda dengesiz beslenmeye yol açıyor, bağışıklık sistemini zayıflatıyor, vücuttaki eti kemikten ayırıyor, vücutta morartılar oluşturuyor, hormon bozukluğuna neden oluyor. İleriki zamanlarda hamilelik varsa düşük riski oluşuyor ve kadınlarda yumurtalıklara zarar veriyor. Psikolojik olarak zaten insanlar kilo aldığını sanıyor. Fakat sadece vücut şişiyor. Bu yüzden ısrarla halkı bu konuda uyarıyoruz" ifadelerini kullandı. 
 
'Sadece ihtiyacınız olan besini alın'
 
Kader, sağlıklı kilo alımı için ise şu önerilerde bulunuyor: "Yer fıstığı yağı, balık yağı, keçiboynuzu pekmezi ve düzenli yemek saatlerine önem verilmesi gerekiyor. Halkın sağlığı için eczaneler açılmış ve çalışıyor. Bu yüzden eczacınıza danışmadan İran'dan gelen kilo aldırıcı ilaçları kullanmayın. Artık eski çağlarda değilsiniz. Sadece ihtiyacınız olan besinleri almanız yeterli olacaktır."