Barikat yıkıldı: Kazanan kadın örgütlülüğü oldu

  • 10:07 27 Kasım 2018
  • Güncel
DİYARBAKIR - 25 Kasım’da bir kez daha dayatılan tüm engel ve baskıların kadın direnişiyle geri püskürtüldüğünü belirten DAKAP Sözcüsü Bahar Uluğ Karakaş, “Devlet kadının zaferini Diyarbakır’dan Mardin’e, İzmir’den Ankara ve İstanbul’a kadar tüm illerde gördü. Kadına karşı barikat olan polis baskısını yıktığımızı ilan ettik. Bu zaferin haklı gururu ve mutluluğu içindeyiz” dedi. 
 
Tüm dünyada kadınlar, 25 Kasım günü şiddete, eşitsizliğe ve güvencesizliğe karşı sokaklara çıkarak özgürlüğü haykırdı. Tek mücadele etrafında kenetlenen Türkiye’de polisin tüm baskı, engelleme ve saldırılarına rağmen kadınlar, isyanlarını gün boyu sokağa taşıdı. İstanbul’da Valiliğin yasağını tanımayan kadınlar, finali ise geleneksel hale gelen gece yürüyüşüyle yaptı. 
 
Kadınların yoğun engelleme ile karşılaştığı kentlerden biri de Diyarbakır idi. Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) öncülüğünde gerçekleştirilen etkinlikleri ve devletin eylemlere yönelik tutumunu Platform Sözcüsü Bahar Uluğ Karakaş değerlendirdi.
 
‘Kadın örgütlülüğü ve dayanışması kazandı’
 
Polisin tüm engellemelerine rağmen kadınların final yürüyüşlerini gerçekleştirdiklerini belirten Bahar, “25 Kasım’ın kazananı kadın örgütlülüğü ve dayanışması oldu” dedi. Bahar, Diyarbakır’da da final yürüyüşünün polis tarafından engellenmeye çalışıldığını ancak kadınların örgütlü ve kararlı duruşlarının buna izin vermediğini vurguladı. Bahar, “Bizlere dayatılan şiddete karşı alanlara çıkmak isterken polis, bulunduğumuz alandaki binalara girmemiz için zorluyordu. Böyle baskı uygulayan polis, kadına yönelik şiddet konusunda nasıl önleyici güç olabilir? Biz kadınlar şiddete maruz kaldığımızda nasıl devlete sığınacağız?” diye sordu.
 
‘Ne erkek canavar ne de kadın zavallı’
 
Eylemlerinin yasaklandığı saatlerde jandarmanın “Kadınlar şiddete uğradığında neler yapmalı?’ broşürü dağıttığını dile getiren Bahar, “Bize şiddet uygulayan devlet ile kadınlara ‘şiddete karşı neler yapılmalı’ broşürleri dağıtan aynı devlet. Trajikomik bir tablo gerçekten. Samimiyetsiz buluyoruz” diye belirtti. Cumhurbaşkanlığı tarafından gün dolayısıyla yayınlanan kadına yönelik şiddetle mücadele videosuna da değinen Bahar, yayınlanan söz konusu  videonun yanlış mesajlar barındırdığını söyledi.
 
Bahar, söz konusu videonun içeriği ve yol açacağı sonuçlar ile ilgili ise şunları belirtti: “Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan kadına yönelik şiddetle mücadele konulu video gösteriminde ciddi sıkıntılar mevcut. Video yanlış mesajlar barındırıyor. Örneğin; söz konusu videoda erkek canavar olarak gösterilirken, kadın ise zavallı gösterilmiş. Bizler erkeği canavar olarak görmüyoruz. Ne erkek canavardır, ne de kadın zavallıdır. Erkeğin yarattığı sistem canavardır. Erkeği canavarlaştıran bu kötü zihniyet, erkeğin suçunu da milimize etmeye ve sonuç olarak ise erkeğin hukuk karşısında cezasızlığına neden oluyor.”
 
‘Kadınlar Lilith’ten bu yana direnişte’
 
Devletin tüm baskı politikalarını kadınların üzerinden yürüttüğünü belirten Bahar, yürütülen bu baskıların devlet için bir zorunluluk haline geldiğini çünkü devletin kendisini baskı politikaları ile var etmeye çalıştığını dile getirdi. Bahar, “Devletin tüm baskı politikalarını kadınlar üzerinden geliştirmesinin nedeni tarihin ilk direnişinin kadınlar tarafından oluşturulmasıdır. Mirabal Kardeşler’in direnişi elbette ki önemlidir. Mirabal Kardeşler’in mücadelesi, 30 yıl boyunca uygulanan bir diktatörlüğün sonunu getirdi. Ama Mirabal Kardeşler’in bu direnişinin çok öncesi de var. Kadınlar Lilith’ten bu yana direnişteler. İnsanlığın var olması ile birlikte kadın direnişi başlamıştır. Devlet de bunu çok iyi biliyor ve gördüğü için de bu saldırılarda bulunuyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘Kadınların zaferi devlet tarafından da görüldü’
 
Devlet tarafından dayatılan tüm engellemelerin ve baskıların kadın direnişi sayesinde geri püskürtüldüğünü dile getiren Bahar, kadınların bu direniş ve zaferinin ise devlet tarafından görüldüğünü kaydetti. Bahar, “Biz kadınlar devletin uyguladığı tüm engelleme ve baskılara rağmen yılmadığımızı göstermiş olduk. Devlet kadının zaferini Diyarbakır’dan Mardin’e, İzmir’den Ankara ve İstanbul’a kadar tüm illerde gördü” dedi. 
 
‘Baskı barikatını yıktığımızı ilan ettik’
 
DAKAP öncülüğünde HDP Sur İlçe binasından Ofis Sanat Sokağı'na yapmak istedikleri yürüyüşün engellenmeye çalışıldığı sırada kimi polislerin kendi aralarında “Dağılmıyorlarsa birkaç tanesini tutup dövelim” dediğini belirten Bahar, ancak maruz kaldıkları tüm kötü söylem ve şiddete rağmen final yürüyüşlerini gerçekleştirdiklerini vurguladı. Bahar, şöyle devam etti: “Polislerin tüm bu kötü söylem ve baskılarına rağmen biz kadınlar hedefimize kilitlendik ve final yürüyüşümüzü Sanat Sokağı’na kadar sürdürdük. Sanat Sokağı’nda kadına karşı barikat olan polis baskısını yıktığımızı ilan ettik. Polisin belki de biz kadınlardan beklemediği bir zaferdi bu. Çünkü onlar bizim Sur ilçesinden ayrıldığımızı düşünüyorlardı. Ama biz kadınlar örgütlü duruşumuzdan ödün vermeden aldığımız karar ile Sanat Sokağı’nda yeniden buluşma kararı almıştık. Ve nihayet Sanat Sokağı’nda yeniden kadınlarla bir araya geldik. Bu zaferin haklı gururu ve mutluluğu içindeyiz. Amacımıza ulaştık. 25 Kasım’da kadınların direnişinin ve emeğinin yerini bulduğunu düşünüyorum.”